Prawo, polityka

Filipińskie MSZ wezwało Chiny do usunięcia "nielegalnych struktur" i zaprzestania niezgodnych z prawem działań na Morzu Południowochińskim – powiadomił portal Rappler. Czwartkowe oświadczenie Manili było odpowiedzią na żądanie Pekinu, dotyczące informowania o misjach zaopatrzeniowych na filipiński statek, tkwiący na Drugiej Ławicy Thomasa, do której Chiny roszczą sobie prawo.

Chiny wielokrotnie oskarżały Filipiny o nielegalne wpływanie na ich wody bez zgody Pekinu podczas misji transportu żywności i wody dla filipińskich żołnierzy, przebywających na pokładzie okrętu marynarki wojennej, który Manila uziemiła na spornej Drugiej Ławicy Thomasa. Atol ten nazywany jest przez Filipiny Ayungin, a przez Chiny – Ren'ai.

Wzywamy Chiny do usunięcia wszystkich tych nielegalnych struktur, zaprzestania (niezgodnych z prawem działań) na Morzu Południowochińskim i poniesienia odpowiedzialności za spowodowane w ich wyniku szkody – oświadczyło w czwartek filipińskie MSZ.

Zostaliśmy poproszeni o wcześniejsze powiadomienie za każdym razem, gdy przeprowadzamy misję zaopatrzeniową na ławicę Ayungin. Nie zrobimy tego. Misje zaopatrzeniowe są legalnymi działaniami w naszej wyłącznej strefie ekonomicznej, zgodnymi z prawem międzynarodowym – podkreśliła rzeczniczka resortu dyplomacji, odwołując się do orzeczenia arbitrażowego z 2016 roku, opartego na konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

Chiny budują na spornym akwenie sztuczne wyspy, na których umieszczają przyczółki wojskowe.

Relacje między Manilą a Pekinem są ponownie napięte od czasu, kiedy w sierpniu chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych przeciwko filipińskiej misji zaopatrzeniowej. Ponadto Filipiny oskarżyły Chiny o niszczenie raf koralowych w ich wyłącznej strefie ekonomicznej. W odpowiedzi Pekin zaapelował do Manili o zaprzestanie "tworzenia dramatu politycznego z fikcji".

Morze Południowochińskie ma ważne znaczenie strategiczne ze względu na rolę tego akwenu dla międzynarodowego handlu. Chiny roszczą sobie pretensje do prawie całego obszaru morza. Własne roszczenia terytorialne zgłaszają również Filipiny, Wietnam, Brunei, Malezja i Tajwan.

krp/ szm/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter