Prawo, polityka

Statek Ocean Viking z 234 migrantami na pokładzie, w tym 50 dziećmi, dostał zezwolenie na zacumowanie we francuskim Tulonie. W czwartek francuskie służby ewakuowały także z jednostki cztery osoby. Wcześniej przyjęcia statku odmówiły władze Włoch.

Ocean Viking będzie mógł zacumować w Tulonie - ogłosił w czwartek szef francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Gerald Darmanin na konferencji prasowej. Oczekuje się, że statek dopłynie do tego portu w piątek rano.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się w czwartek rano. Helikopter sił powietrznych z zespołem medycznym na pokładzie wystartował z Korsyki, by zabrać chorych migrantów do szpitala w Bastii na Korsyce.

Według organizacji pozarządowej SOS Mediterranee, która jest właścicielem jednostki, ewakuowano trzech migrantów w ciężkim stanie i jedną opiekującą się nimi osobę.

Ocean Viking od 20 dni oczekuje na przyjęcie w europejskim porcie. Sytuacja jednostki, która przez kilka ostatnich dni cumowała niedaleko Katanii na Sycylii stała się w ostatnich dniach kością niezgody między Włochami a Francją.

Paryż ostro skrytykował Rzym za odmówienie przyjęcia statku. Europejskie prawo mówi, że łódź może zacumować w najbliższym porcie, w tym przypadku włoskim, odmowę uznajemy za nieakceptowalną – zaznaczył Darmanin.

Francja bardzo żałuje, że Włochy nie zdecydowały się zachować jak odpowiedzialne państwo europejskie. Zarządzanie przepływami migracyjnymi na Morzu Śródziemnym to problem europejski, który dotyka nas wszystkich i wymaga europejskiej odpowiedzi – kontynuował minister spraw wewnętrznych.

Ocean Viking pływa pod norweską banderą i należy do europejskiego stowarzyszenia SOS Mediterranee działającego we Francji, Niemczech, Włoszech i Szwajcarii. Organizacja od 2016 r. przyjęła na pokład około 37 tys. rozbitków na Morzu Śródziemnym.

Oskarżana przez krytyków o obchodzenie przepisów migracyjnych organizacja pozarządowa twierdzi, że działa zgodnie z międzynarodowym prawem morskim.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4713 4.5617
EUR 4.6419 4.7357
CHF 4.715 4.8102
GBP 5.4019 5.5111

Newsletter