Prawo, polityka

Porty, gospodarka morska, infrastruktura, czy też armatorzy, będą pełnić niezwykle istotną rolę – powiedział w nawiązaniu do sytuacji politycznej w Europie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, otwierając 9. Międzynarodowy Kongres Morski.

Podczas otwarcia 9. Międzynarodowego Kongresu Morskiego, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Gróbarczyk nawiązał do aktualnej sytuacji politycznej w Europie, nazywając wojnę na Ukrainie "ogromnym wyzwaniem". Dodał, że porty, gospodarka morska, infrastruktura, czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę.

Dzisiaj przebudowanie tego systemu będzie oparte przede wszystkim o aktywa, które znajdują się na Pomorzu. To trudne i niezwykle odpowiedzialne zadanie, bo w zasadzie właściwie wszystko co wjeżdżało na kołach, po torach, dzisiaj musi przypłynąć – powiedział Gróbarczyk.

Podkreślił, że jest to jednocześnie "ogromna szansa przede wszystkim dla Pomorza, gospodarki morskiej, rozwoju infrastrukturalnego".

Wiceminister infrastruktury przywołał kluczowe inwestycje, m.in. pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście i rozbudowę gazoportu. Wskazał, że "dzisiaj stajemy przed niezwykle istotnym zadaniem, przede wszystkim otwarcia Świnoujścia dla kontenerowców".

Otwierając 9. Kongres Morski, Gróbarczyk ocenił, że wydarzenie to jest przełomowe.

Jeszcze nigdy nie staliśmy na pewnej krawędzi przełamania się historycznego pewnych stosunków, przede wszystkim obszarów wpływów i w tym momencie roli Polski – dodał.

9. Międzynarodowy Kongres Morski rozpoczął się w środę w Szczecinie. Uczestnicy będą dyskutować w ramach bloków tematycznych m.in. o strategii dla branży morskiej w dobie kryzysu i strategii transportowej Europy. Istotnym tematem debaty mają być kwestie związane z klimatem i ochroną środowiska. Wydarzenie potrwa do czwartku, 30 czerwca.

Autorka: Małgorzata Miszczuk

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter