Prawo, polityka

Współpraca dwustronna, możliwości rozwoju modalności w regionie Południowego Bałtyku oraz rewitalizacja polskiego przemysłu stoczniowego były głównymi tematami rozmowy wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z ambasadorem Królestwa Danii w Polsce Ole Toftem. Spotkanie odbyło się 13 czerwca 2022 r. w Warszawie.

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy strony duńskiej miało na celu wzmocnienie polsko-duńskiej współpracy portowej oraz duńskiego zaangażowania inwestycyjnego i technologicznego w polski przemysł stoczniowy.

"Polska tworzy nowe możliwości inwestycyjne i biznesowe m.in. poprzez uruchomienie kanału przez Mierzeję Wiślaną, co zapewni dostęp do portu w Elblągu w bezpieczny i szybki sposób bez konieczności wpływania na terytorium Federacji Rosyjskiej, co w obecnej sytuacji geopolitycznej jest wartością samą w sobie. Ponadto, rozwój lokalnych portów morskich w ramach współpracy strony polskiej i duńskiej zwiększy potencjał gospodarczy i obroty handlowe. Mamy nadzieję, że współpraca z duńskimi partnerami pomoże osiągnąć jeszcze wyższy poziom elastyczności i wydajności naszych portów morskich" - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Podczas rozmowy strona polska podkreśliła, że jest otwarta na inicjatywy maksymalizacji potencjału ekonomicznego polskich portów morskich i dalszej aktywizacji terenów nadbrzeżnych.

Dania to dostawca wielu kluczowych technologii i siedziba innowacyjnych firm w branży morskiej, a także ważny inwestor zagraniczny w tej branży. Jako członek Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) kraj ten dąży do stworzenia przepisów, które zapewnią równe szanse armatorom ze wszystkich krajów, a jednocześnie sprawią, że żegluga stanie się bezpieczniejsza i bardziej ekologiczna.

rel (Ministerstwo Infrastruktury)

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter