Prawo, polityka

Prezydent Francji Emmanuel Macron i nowy premier Australii Anthony Albanese, którzy rozmawiali w czwartek telefonicznie, postanowili odbudować dobre stosunki dwustronne po kryzysie wywołanym zerwaniem przez Canberrę kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych.

Macron i Albanese przyznali, że doszło do "utraty zaufania" między Canberrą i Paryżem po ubiegłorocznej decyzji ówczesnego premiera Australii Scotta Morrisona dotyczącej zerwania kontraktu na francuskie okręty podwodne i uzgodnili, że "należy odbudować stosunki oparte na zaufaniu i szacunku" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

Kryzys dyplomatyczny w relacjach między Francją i Australią wybuchł we wrześniu 2021 roku, gdy prezydent USA Joe Biden ogłosił wraz z premierami Australii i Wielkiej Brytanii Scottem Morrisonem i Borisem Johnsonem zawarcie nowego paktu trójstronnego, AUKUS, nastawionego na współpracę obronną w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

W ramach bliższej współpracy z USA i Wielką Brytanią Australia postanowiła zbudować okręty podwodne o napędzie atomowym oparte na amerykańskiej oraz brytyjskiej technologii i Canberra zerwała warty 56 mld euro tzw. kontrakt stulecia na dostawę francuskich okrętów.

Władze Francji wezwały wtedy swoich ambasadorów w USA i Australii na konsultacje z uwagi na "wyjątkową powagę sytuacji", jak określił zerwanie kontraktu prezydent Macron.

fit/ ap/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter