Prawo, polityka

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przekazano m.in., że trwają prace na temat zmiany ustawy o nabywaniu leków na statki.

Obowiązują nas przepisy, które mówią, że na każdym statku powinno być ambulatorium, które musi być wyposażone w stu procentach w medykamenty. Natomiast inna ustawa, o obrocie leków, uniemożliwiała wywóz medykamentów za granicę państwa polskiego, no więc nie można było tego pogodzić – powiedział podczas obrad komisji wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Poinformował również, że "Polska Żegluga Bałtycka porozumiała się ze związkowcami i zawarła trzyletnie porozumienie z ITF-em o podwyżkach, ubezpieczeniach i minimalnej ilości osób na statkach jeśli chodzi o załogi, co było przedmiotem sporu przez parę miesięcy".

Jednym z punktów posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej było rozpatrzenie informacji na temat funkcjonowania ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu.

Reguluje ona prawa i obowiązki stron stosunku pracy na statkach morskich o polskiej przynależności; pośrednictwo pracy dla osób poszukujących pracy na statkach morskich; wymagania dotyczące dokumentów; warunki pracy i życia marynarzy na statkach morskich o polskiej przynależności oraz ochronę zdrowia i ochronę socjalną marynarzy.

Ustawa implementuje do polskiego porządku prawnego postanowienia konwencji o pracy na morzu MLC przyjętej w lutym 2006 roku pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Stronami Konwencji MLC jest obecnie ponad sto państw, w tym Polska od sierpnia 2013 roku – podkreślił Witkowski.

Jak dodał "Konwencja MLC stanowi jeden z najważniejszych dokumentów przyjętych przez międzynarodową organizację pracy, jest powszechnie znana jako karta praw marynarzy, ponieważ w jej postanowieniach w sposób kompleksowy zostały uregulowane międzynarodowe standardy w zakresie zapewnienia odpowiednikach warunków zatrudnienia marynarzy".

autorka: Małgorzata Miszczuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter