Prawo, polityka

Władze Włoch dokonały oficjalnego aktu zatrzymania luksusowego jachtu Scheherazade, stojącego w porcie w Toskanii. Wcześniej pojawiły się hipotezy, że jednostka warta 700 milionów euro należy do prezydenta Rosji Władimira Putina. Włoski minister finansów Daniele Franco podpisał dekret o przejęciu jachtu.

140-metrowy megajacht Scheherazade Scheherazade (nr IMO 9809980; rok budowy 2020; GT 10 167; nośność 1022 t), pływający pod banderą Kajmanów, stoi od wczesnego września w porcie w mieście Marina di Carrara, dokąd trafił na prace konserwacyjne i modernizacyjne w stoczni Nuovi Cantieri Apuania Shipyard. Miały się one zakończyć w połowie czerwca.

Więcej informacji o superjachcie, video - we wcześniej publikowanym materiale:

Po tym, gdy grupa dziennikarzy związanych z uwięzionym rosyjskim dysydentem Aleksiejem Nawalnym poinformowała w mediach, że jacht należy do Putina, dochodzenie w tej sprawie przeprowadziła specjalna jednostka włoskiej Gwardii Finansowej- poinformował dziennik "Il Messaggero".

Gazeta wyjaśniła, że w trakcie postępowania stwierdzono istnienie "istotnych powiązań finansowych" właściciela jachtu z przedstawicielami rosyjskiego rządu i osobami objętymi sankcjami UE.

Resort finansów, który podał wiadomość o wydaniu dekretu, nie ujawnił, kto jest właścicielem jachtu. Według śledczych jest nim przypuszczalnie były prezes koncernu naftowego Rosneft, oligarcha Eduard Chudainatow. Nie był on dotąd objęty sankcjami. Ostatnio pojawiła się propozycja umieszczenia go na unijnej liście sankcyjnej i to z tym wiąże się decyzję włoskiego ministerstwa finansów o przejęciu jachtu ogłoszoną w piątek wieczorem.

W tych dniach media ujawniły, że zaczęto już przygotowywać jacht do wyjścia w morze.

Scheherazade (tak należy zapisywać nazwę tego statku, nie - jak błędnie podają liczne polskie media - "Szeherezada"; nazw własnych statków nie spolszcza się, nie stosuje się polskiej transkrypcji) nie należy do ścisłej czołówki największych superjachtów świata. Pod względem najważniejszego wyznacznika wielkości superjachtów - tonażu pojemnościowego brutto (GT) - statek ten zajmuje dopiero 11. miejsce (jego pojemność brutto stanowi niemal dokładnie zaledwie połową superjachtu przodującego pod tym względem w aktualnym rankingu), a 12. pod względem długości całkowitej. Jego bardzo wysoka, szacowana, wartość (porównywalna z niektórymi z największych superjachtów) musi wynikać w znacznym stopniu z nadzwyczaj nowoczesnego i bogatego wyposażenia). 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP); PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Gibraltar Yachting / YouTube (video still)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter