Prawo, polityka

Według działaczy współpracujących z rosyjskim opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym, warty 700 milionów dolarów i należący do Putina jacht jest zacumowany we Włoszech - relacjonuje portal Business Insider. Według aktywistów wśród jego załogi są członkowie rosyjskich służb bezpieczeństwa.

Scheherazade to jeden z 20 największych jachtów na świecie, a jego właściciel nie jest oficjalnie znany.

W poniedziałek dziennikarka śledcza Maria Pewczik i działacz antykorupcyjny Gieorgij Alburow, oboje współpracujący z Nawalnym, opublikowali na YouTube film o tajemniczym jachcie zacumowanym u wybrzeży Carrary we Włoszech.

Według wideo 140-metrowy jacht ma sześć pięter, dwa lądowiska dla helikopterów, basen, kompleks spa i salon kosmetyczny.

Pewczik i Alburow poinformowali, że zdobyli listę załogi z grudnia 2020 r., z której wynika, że wszyscy stali członkowie załogi oprócz kapitana byli Rosjanami, a 10 z nich pracowało dla Federalnej Służby Ochrony (FSO), agencji państwowej, której zadaniem jest m.in. ochrona prezydenta Władimira Putina.

Kapitan jachtu, Guy Bennett-Pearce, powiedział dziennikowi "New York Times", że włoscy urzędnicy weszli na pokład na początku marca w ramach dochodzenia rozpoczętego przez włoską policję finansową i że "nie miał innego wyjścia" i ujawnił im tożsamość właściciela.

Nie mam żadnych wątpliwości, że to oczyści jacht ze wszystkich negatywnych plotek i spekulacji – powiedział gazecie.

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Unia Europejska poprzez sankcje gospodarcze nałożone po inwazji Rosji na Ukrainę próbują przejąć niektóre luksusowe aktywa rosyjskich oligarchów, w tym superjachty.

baj/ tebe/

0 Człowiek człowiekowi
Odbiór tej informacji jest inny gdy spojrzymy na opisaną wyżej sytuację w kontekście statków ratujących życie migrantów na morzu śródziemnym. W przypadku zbrodniarzy, autorytarnych i totalitarnych przywódców, oszustów, przestępców itd. Państwa często są pobłażliwe a z niektórymi z nich nawet współpracują. Zajęcie jachtu putina, który wywołał wojnę jest problemem, wyrzucenie Rosji z imprez sportowych jest przewlekłe. Natomiast decyzja o udzieleniu pomocy ludziom w stanie zagrożenia życia jest natychmiastowa i stanowcza.

Dodatkowo zastanawia mnie fakt, że każdy z nas płaci podatki i rozlicza się ze swojego dochodu co do grosza. Natomiast ustalenia właściciela majątku wartego 700 mln dolarów jest nieoczywiste.
23 marzec 2022 : 19:00 kobuz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter