Prawo, polityka

Polska będzie stale domagać się zamknięcia szkodliwego dla Europy projektu gazociągu Nord Stream 2, w tej sprawie nasza polityka się nie zmieni - powiedział w piątek szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z nową szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock.

Rau zwracał uwagę na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec, że "do wzrostu zagrożenia dla pokoju w Europie przyczyniła się także polityka poprzednich niemieckich rządów, które powodowane perspektywą zysków ekonomicznych podjęły fatalną - jak się dzisiaj okazuje - politykę współpracy z Rosją przy budowie gazociągu północnego - Nord Stream 1 i Nord Stream 2".

Od 2004 roku Polska w relacjach z Niemcami, niezależnie od doraźnych konstelacji politycznych w naszym kraju, konsekwentnie wskazywała na szkodliwość tego projektu dla naszych wzajemnych relacji, dla europejskiej solidarności, dla relacji sojuszniczych w Europie, dla wiarygodności Niemiec, wreszcie dla bezpieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział szef MSZ.

Poinformował, że podczas spotkania z Baerbock powtórzył ocenę budowy gazociągu Nord Stream, którą 17 lat temu sformułował jego poprzednik minister Adam Daniel Rotfeld.

Powiedział on, że Nord Stream stwarza realne i bezpośrednie zagrożenie dla pokoju w Europie. I Niemcy ponoszą szczególną moralną i polityczną odpowiedzialność za jego negatywne konsekwencje - zaznaczył minister.

Dodał, że podziela ten pogląd.

Dlatego Polska będzie stale domagać się zamknięcia tego szkodliwego dla Europy projektu. I w tej sprawie nasza polityka się nie zmieni - oświadczył Rau.

autor: Edyta Roś, Aleksandra Rebelińska

-1 szkodliwy sprzeciw Polski wobec Nord Stream
Antyrosyjska polityka UE i Polski , Gazociąg do Niemiec jest dobry. wersyfikuje zaopatrzenie Europy w gaz, Polska przez swą antyrosyjską politykę pozbawiła się wpływ;w za tranzyt gdyby gazociąg położony był przez jej terytorium. import gazu z USA jest ekonomicznym absurdem, I dlaczego Polska ma dbać o interesy Ukrainy!
11 grudzień 2021 : 09:04 Lech Lechoslaw Trzesowski Tresowski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter