Prawo, polityka

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że bariery wobec uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 wciąż nie zostały przezwyciężone. Ocenił też, że tranzyt gazu przez Ukrainę nie jest bezpieczny ze względu na zużycie tamtejszych gazociągów.

Widzimy, że bariery administracyjne nie są usuwane. Istnieją różne kwestie związane z europejskim trzecim pakietem energetycznym, któremu ten projekt jest podporządkowany i wiele szczegółów. Istnieją bariery administracyjne i nie są one na razie przezwyciężone, nie są usunięte - powiedział Putin podczas forum energetycznego w Moskwie.

Rosyjski prezydent ocenił stopień zużycia systemu rurociągów ukraińskich na 80-85 proc. i uznał, że mogą one "trzasnąć". Przekonywał, że Rosja jest gotowa utrzymać umowę tranzytową z Ukrainą po roku 2024, ale "jeśli będą zapewnione warunki ekonomiczne i ekologiczne". Mówił też, że ukraińskie gazociągi należy "doprowadzić do stanu zgodnego z normami".

Putin oświadczył także, że wzrost cen gazu na rynku europejskim "jest skutkiem deficytu energii elektrycznej, a nie na odwrót" i nie należy przerzucać odpowiedzialności na innych za ten wzrost.

Oznajmił, że kraje europejskie próbują ukryć "swoje własne błędy" i podkreślił, że Rosja zwiększyła o 15 proc. dostawy gazu do krajów europejskich w ciągu dziewięciu miesięcy br.

Z Moskwy Anna Wróbel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter