Prawo, polityka

Niemcy są otwarte na sugestie dotyczące projektu gazociągu Nord Stream 2, ale nie będą piętrzyć przeszkód dla jego realizacji - powiedział w poniedziałek w Kijowie minister gospodarki i energetyki RFN Peter Altmaier, cytowany przez agencję Reutera.

"Z dzisiejszej perspektywy nie powinniśmy odrzucać żadnych propozycji, ale też nie powinniśmy tworzyć przeszkód nie do pokonania" - powiedział Altmaier po rozmowach z ukraińskimi i amerykańskimi partnerami.

W poniedziałek w Kijowie odbyło się spotkanie minister energetyki USA Jennifer Granholm, Altmaiera i ministra energetyki Ukrainy Hermana Hałuszczenki. Szefowie resortów omówili zagrożenia związane z realizacją Nord Stream 2 oraz kwestie reformowania przez Ukrainę sektora energetycznego, w tym z punktu widzenia dekarbonizacji i nowych technologii.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Fot.: Christian Doppelgatz / KUXMA / cducsu.de (CC)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter