Prawo, polityka

Wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową i ich wpływ na region Morza Bałtyckiego były tematem wtorkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Morza Bałtyckiego oraz wysokiego przedstawiciela UE - poinformował w komunikacie MSZ.

W wideokonferencji wzięli udział szefowie MSZ: Polski, Norwegii, Islandii, Danii, Estonii, Finlandii oraz przedstawiciele Szwecji, Niemiec, Rosji, Łotwy, Islandii i Unii Europejskiej.

Resort poinformował, że we wtorek przyjęto również "Deklarację Wileńską II – wizję regionu Morza Bałtyckiego do roku 2030", która potwierdza "wolę uczynienia z regionu jednego z najbardziej zrównoważonych, dostatnich, innowacyjnych i konkurencyjnych obszarów świata".

Odnosząc się do zaangażowania Polski w regionalną współpracę bałtycką minister Zbigniew Rau podkreślił znaczenie współdziałania w takich obszarach jak m.in. klimat, w tym rozwój energii wiatrowej, poprawa stanu środowiska morskiego, rozwój kontaktów międzyludzkich w regionie czy współpraca na rzecz ochrony ludności i reagowania na katastrofy. Z satysfakcją odnotował wzrastające znaczenie współpracy z młodym pokoleniem - czytamy w komunikacie polskiego resortu dyplomacji.

Minister Rau zwrócił również uwagę na pogarszający się generalny kontekst sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, podkreślając, że przestrzeganie praw człowieka, zasad praworządności, demokracji i prawa międzynarodowego jest niezbędne dla podniesienia bezpieczeństwa i dobrostanu Regionu Morza Bałtyckiego. W tym kontekście wskazał również na gotowość Polski do działań na rzecz przywrócenia kooperacyjnego modelu współpracy, w tym m.in. poprzez rozbudowę kontaktów międzyludzkich z Rosją. Zwrócił także uwagę na konieczność poszukiwania wspólnych rozwiązań dla problemu zatopionej na dnie Bałtyku broni chemicznej i amunicji - dodał MSZ.

Rada Państw Morza Bałtyckiego to organizacja współpracy międzyrządowej w regionie Bałtyku, powołana w 1992 r.

Członkami Rady są państwa leżące nad Bałtykiem, a do jej zadań należy określanie celów politycznych, planów działania, prowadzenie tematycznych grup współpracy ekspertów, wspieranie realizacji lokalnych projektów wielostronnych oraz tworzenie forum wymiany dobrych praktyk.

autor: Mateusz Roszak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9559 4.0359
EUR 4.2796 4.366
CHF 4.4937 4.5845
GBP 4.9968 5.0978

Newsletter