Prawo, polityka

Po kolejnych doniesieniach o korupcji wśród pracowników portu w Rotterdamie oraz o rosnącym przemycie narkotyków rząd Holandii postanowił wyasygnować dodatkowe 7 mln euro na poprawę zabezpieczeń w tym porcie, a także na lotnisku Schiphol w Amsterdamie.

Port i lotnisko będą lepiej zabezpieczone, a nadzór nad pracownikami będzie większy - ogłosił minister sprawiedliwości Ferd Grapperhaus w liście do izby niższej parlamentu (Tweede Kamer). Jest to odpowiedź na kolejne informacje mediów o przypadkach korupcji oraz coraz częstszych przypadkach prób przemytu narkotyków.

Port w Rotterdamie otrzyma 5 mln euro, a Schiphol 1,9 mln euro. Pieniądze przeznaczone zostaną między innymi na zakup budynków o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie terenów. „Zainwestujemy też w walkę z korupcją wśród pracowników” - napisał w liście do parlamentarzystów Grapperhaus.

O tym, że przestępcy infiltrują duże firmy żeglugowe w porcie, a gangi przemycają tamtędy narkotyki za pośrednictwem wspólników zatrudnionych przez głównych armatorów, mówił kilka tygodni temu szef policji morskiej w tym porcie Jan Janse w dzienniku „NRC”. Wskazywał, że „korupcja jest znacznie większa, niż się wszystkim wydaje”.

Dodatkowo przestępcy potajemnie wyjmują narkotyki z kontenerów i wywożą je poza teren portu. Zdaniem Jansego dzieje się to masowo. "Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pomaga ktoś z załogi lub pracowników firm w porcie" - zaznaczył.

Holandia odgrywa centralną rolę w europejskim handlu kokainą. Przechwytywana ilość tego narkotyku rośnie z każdym rokiem. Jak podał "NRC", w zeszłym roku w rotterdamskim porcie została przechwycona przez policjantów i celników rekordowa ilość kokainy - 40,9 tony. Dla porównania w 2014 r. było to ok. 7,5 tony.

Problemy ma także lotnisko Schiphol. Jon Brandjes, szef holenderskiego Urzędu Celnego, powiedział portalowi NOS, że mniejsza liczba lotów na lotnisku wcale nie zmniejszyła przemytu narkotyków. Złodzieje okradają także przesyłki przechodzące przez port lotniczy.

W ubiegły piątek służba celna przechwyciła 15 kg kokainy podczas kontroli statku z Kolumbii w innym holenderskim porcie - IJmuiden, niedaleko Amsterdamu. Dziennikarz śledczy Jan Meeus w rozmowie ze stacją telewizyjną NH Nieuws ocenił, że ze względu ściślejszą kontrolę portu w Rotterdamie obszar portu w IJmuiden będzie teraz częściej wykorzystywany przez przestępców.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter