Prawo, polityka

Zdaniem portalu gazety Lidove Noviny (LN) przekop Mierzei Wiślanej jest strategicznym zabezpieczeniem przed nieprzewidywalnym sąsiadem ze Wschodu. LN podkreślają, że Moskwa inwestycję pokazuje jako „gospodarczą katastrofę”.

Portal nazywa przekop Mierzei Wiślanej „małym Kanałem Sueskim” i podkreśla, że powstaje on w związku z historyczną nieufnością wobec Rosji. Dodaje, że kanał pozwoli polskim statkom na wpływanie na Zatokę Wiślaną bez konieczności przepływania przez wody terytorialne Federacji Rosyjskiej. Autor Vit Sztiepanek zauważa także, że Warszawa nie chce znaleźć się w sytuacji, w której Rosjanie mogą blokować polskie statki w przypadku zaostrzenia już i tak chłodnych stosunków.

LN przytaczają również argumenty Moskwy wskazujące na nierentowność polskiej inwestycji oraz na fakt, że jest realizowana z „wrogimi intencjami” wobec Rosji. Sztiepanek zauważa, że Rosjanie zarzucają Polakom, że stają się „lokajami NATO”, bo inwestycja w bezpośredniej bliskości granic Federacji Rosyjskiej, ma służyć przede wszystkim okrętom wojennym.

Moskwa, jak relacjonuje portal, podnosi także kwestie środowiska naturalnego. Wskazuje m.in. na niszczenie siedlisk ptactwa wodnego i możliwe zmiany w składzie gatunkowym ryb Zalewu Wiślanego. Autor podkreśla także, że inwestycja niepokoi także niektóre gminy położone w polskiej części Mierzei Wiślanej, które obawiają się odpływu turystów.

Autor zauważa, że budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną stała się przedmiotem sporów na polskiej scenie politycznej. Rząd liberalnej Platformy Obywatelskiej byłego premiera Donalda Tuska chciał z uwagi na wysokie koszty wstrzymać projekt jeszcze w fazie planowania. Po dojściu do władzy w 2015 r. konserwatywnego Prawa i Sprawiedliwości nastąpiła zmiana. „Teraz jest prawie pewne, że kanał zostanie ukończony”, napisał Sztiepanek i zacytował ocenę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że droga wodna „przyczyni się do suwerenności Polski”.

Z Pragi Piotr Górecki

Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

+20 Skoro Putin twierdzi, że kanał będzie nierentowny, to musi być prawda..
Nawet radio Erewań, to potwierdziło
07 kwiecień 2021 : 11:51 Tygrys | Zgłoś
+44 Kanał to żadna mecyja....
.... ale jest on potrzebny. Bezczelność Rosjan blokujących dostęp do Zalewu Wiślanego to upokorzenie dla każdego Polaka.

Rosjan popierają niemieccy lokaje w Polsce, ale to tylko wrzaskliwa mniejszość.
07 kwiecień 2021 : 11:57 Ric | Zgłoś
-16 Język PiS-u to język komuny.
Człowieku, skończ z tym językiem prosto z PRL-u !!! To tam krytków komuny i opozycję nazywano niemieckimi lokajami, opłacanymi przez rewizjonistów i amerykańskimi agentami opłacanymi przez CIA. Komuna się skończyła, ale komuniści i ich język pozostał. Jestem zdecydowanym zwolennikiem budowy kanału, ale też jestem zdecydowanym przeciwnikiem PiS i co ciekawe, żaden Niemiec mnie nie opłaca. Rusek też nie.
07 kwiecień 2021 : 16:44 Jato | Zgłoś
-23 To straszne...
...kto teraz powstrzyma to szaleństwo, skoro nawet Rosji się nie udało?!
07 kwiecień 2021 : 12:44 Barbarus | Zgłoś
-9 Kasa może powstrzymać
Brak pieniędzy powstrzyma. Przy tak skokowym wzroście kosztów, jest to bardzo możliwe. Mam nadzieję, ze znajdzie się jednak w PiS ktoś, kto nad tym zapanuje i Elbląg stanie się jednak kolejnym polskim portem z prawdziwego zdarzenia.
07 kwiecień 2021 : 16:50 Jato | Zgłoś
+2 ,,,,,
Sam człowieku jesteś szaleńcem
10 kwiecień 2021 : 07:28 ,,,,,, | Zgłoś
-10 przekop po turecku
Erdogan postanowil. zamknol przeciwnikow. wykopie kanal!!
07 kwiecień 2021 : 18:05 chopek roztropek | Zgłoś
+4 Słowa Churchila
Jestem właśnie po projekcji znakomitego filmu "Czas mroku".
Na koniec pada cytat Winstona Churchila:
"Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga."
Powtarzam: "Liczy się tylko odwaga".

Do rozważenia w spokoju, na chłodno.

Pozdrawiam wszystkich, Ciebie Jato też, jesteś taki uroczy w swojej bezsilnej wściekłości ;-)
07 kwiecień 2021 : 22:09 Granatowy | Zgłoś
-5 Churchill o PiS
A tu inny cytat słów Churchilla o Polakach - "Najdzielniejsi z dzielnych, rządzeni przez najpodlejszych z podłych".
08 kwiecień 2021 : 04:32 Jato | Zgłoś
-7 Totalny obłęd
Cytuję Jato:
A tu inny cytat słów Churchilla o Polakach - "Najdzielniejsi z dzielnych, rządzeni przez najpodlejszych z podłych".


Skąd Winston mógł wiedzieć o powstaniu za kilkadziesiąt lat partii Prawo i Sprawiedliwość?
Drogi Jato, a tak prosiłem - weź pigułkę. A Ty, "na złość mamie" odmrażasz sobie uszy".
Zrobiłeś mi dzień :-)

Churchill i PIS, genialne. Przykład totalnego zidiocenia osobników przeżeranych przez bezgraniczną nienawiść, prowadzącą do obłędu. Róbcie tak dalej, Jaro Kaczka lubi to :-)
08 kwiecień 2021 : 08:24 Jato | Zgłoś
-2 Churchill miał rację
Churchill nie wiedział o PiS, widocznie antycypował. A historia Polski, to jedna wielka kompromitacja rządzących. Nie zmieniło się to do dzisiaj. Tu słowa Andrzeja Leppera, swego czasu koalicjanta Jarosława Kaczyńskiego. On wiedział o kim mówi:
"Kontrola nad Trybunałem to jest wielkie marzenie Jarosława.
(...)Czyli będzie miał takie składy orzekające, jakie mu będą na rękę. Bo prezes Trybunału ustala skład sądzący. Ich prezes już dopilnuje, żeby w ważnych sprawach orzekali sędziowie, którzy nie zawiodą PiS. (...) O to idzie gra teraz. Dyspozycyjny Sejm, dyspozycyjny Senat, dyspozycyjni sędziowie, swój prezydent, swoje służby i media. Celem jest pełnia władzy. Sam mi mówił, że do Trybunału da takich ludzi, którzy nie zawiodą."
Andrzej Lepper w rozmowie z Jackiem Żakowskim w "Polityce", 7 sierpnia 2007 r.
To jest opis bolszewickiej polityki. To Kaczyński zapowiadał i to wprowadził w życie.
08 kwiecień 2021 : 17:17 Jato | Zgłoś
+5 Trybunał
Niemiecki rząd ma pełną kontrolę nad Niemieckim trybunałem ! Czy uważasz że poprzez swoich ludzi powinien kontrolować również Polski trybunał i paraliżować wszelkie poczynania władz w PL ?
09 kwiecień 2021 : 20:58 Radek BR | Zgłoś
+7 Wyważony.
Co jak co ale, aspekty ochrony środowiska podnoszone przez rosyjskich wojskowych, to niezły dowcip. Blokowanie dostępu statków do Zalewu Wiślanego jest szkodliwe dla rozwoju gospodarczego regionu i upokarzające dla Polski. Budowa kanału jest jak najbardziej uzasadniona przyczynami ekonomicznymi a także wrogą w stosunku do Polski polityka Rosji. Jak najbardziej popieram budowę kanału.
14 kwiecień 2021 : 21:11 Ja | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter