Prawo, polityka

Sąd w Mediolanie uniewinnił w środę 15 oskarżonych o korupcję osób z kierownictwa firm ENI i Shell. Sprawa dotyczyła praw do eksploatacji złóż ropy naftowej w Nigerii. Według sądu nie doszło do popełnienia przestępstwa.

Chodziło konkretnie o koncesje na wiercenia na morskim polu naftowym u wybrzeży Nigerii na obszarze znanym jako OPL 245, zakupione wspólnie przez Eni i Shell w 2011 r.

Wśród osób oczyszczonych z zarzutów jest Claudio Descalzi - obecny prezes międzynarodowego koncernu gazowo-petrochemicznego ENI, należącego w 30 procentach do włoskiego rządu, a także jego poprzednik na tym stanowisku, Paolo Scaroni. Jest on obecnie prezesem klubu piłkarskiego AC Milan.

Na ławie oskarżonych zasiadali także pośrednicy oraz były nigeryjski minister ds. ropy Dan Etete. Prokurator żądał dla niego kary 10 lat więzienia, a dla dwóch prezesów po osiem lat. Ponadto prokuratura domagała się konfiskaty ponad miliarda euro firmom ENI i Shell oraz kar po 900 tysięcy euro dla każdego oskarżonego.

Według aktu oskarżenia do korupcji miało dojść w 2011 roku przy zakupie za kwotę około 1,3 mld dolarów przez ENI i Shell Nigeria nigeryjskiego pola naftowego, jednego z najcenniejszych bloków naftowych w Afryce. Prokuratura utrzymywała, że ponad pół miliarda euro przekazano jako łapówki rządowym urzędnikom i biznesmenom. Rząd Nigerii miał otrzymać tylko 210 milionów dolarów - argumentowali prokuratorzy.

Mediolański sąd orzekł, że nie doszło do przestępstwa.

"Nareszcie Claudio Descalziemu przywrócono dobre imię, a ENI prestiż wielkiej firmy" - oświadczyła Paola Severino, adwokat obecnego szefa koncernu, była włoska minister sprawiedliwości. 

Fot., rys.: Shell Eni

Nigeryjska ropa z pola OPL 245
Nigeryjska ropa z pola OPL 245
+4 Ot sprawiedliwość
Do korupcji doszło na milion procent, tylko nie udało się tego udowodnić. Kto był w tym regionie to dobrze o tym wie. Jak kraść to miliony (a może miliardy), wtedy jesteś ZAWSZE niewinny, winni są jak zwykle uczciwie pracujący np marynarze, którym trzeba dołożyć podatek
18 marzec 2021 : 12:45 Ręka | Zgłoś
+2 Ot sprawiedliwość
Do korupcji doszło na milion procent, kto był w tym regionie to dobrze to wie , tylko nie udało się tego udowodnić. Jak kraść to miliony ( a może miliardy), wtedy jesteś ZAWSZE niewinny. Winni są jak zwykle uczciwie pracujący np marynarze, którym trzeba dołożyć podatek.
18 marzec 2021 : 12:49 Franek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter