Prawo, polityka

Indie zapowiadają inwestycję wartą 500 mln dolarów, która ma sfinansować projekt połączenia stolicy Republiki - Male - z trzema pobliskimi wyspami. Zaangażowanie w projekt wpisuje się w strategię rządu w New Delhi zmierzającą do zmniejszenia wpływów Chin w regionie.

Dodajmy, że dotychczas, z wydatną pomocą Chin, zbudowano już most między wyspą Male, a znacznie bardziej rozległą - Hulhumalé, na której znajduje się m.in. lotnisko. [red]

Republika Malediwów, która położona jest na wyspach Oceanu Indyjskiego, w ostatnim czasie stała się jednym ze strategicznych punktów zainteresowania dla strategów Pekinu realizujących Inicjatywę Pasa i Drogi, zorientowaną na budowę sieci kontrolowanych przez Chiny połączeń handlowych i transportowych w regionie.

Minister spraw zagranicznych Indii w rozmowach ze swoim odpowiednikiem z Republiki Malediwów zapowiedział, że rząd jego kraju wesprze projekt budowy połączenia stolicy kraju Male z pobliskimi wyspami systemem mostów i grobli poprzez przekazanie grantu wartego 100 mln dolarów oraz nową linię kredytową o docelowej wartości 400 mln dolarów.

Malediwscy politycy przyznają, że projekt połączenia Male z trzema pobliskimi wyspami to największa inwestycja z zakresu budowy infrastruktury cywilnej, jaka kiedykolwiek była realizowana w kraju.

Agencja Reutera przypomina, że Indie próbują odzyskać wpływy w regionie od 2018 roku, kiedy w wyborach prezydenckich na Malediwach pokonany został prochiński polityk Abdulla Yameen, skazany m.in. za pranie brudnych pieniędzy na pięć lat pozbawienia wolności. Oskarżano go również o przyznawanie kontraktów na realizację projektów infrastrukturalnych na Malediwach chińskim firmom po znacznie zawyżonych cenach.

Położenie Malediwów
Most zbudowany na Malediwach przez Chiny
Most zbudowany na Malediwach przez Chiny
Położenie MalediwówMost zbudowany na Malediwach przez ChinyMost zbudowany na Malediwach przez Chiny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter