Prawo, polityka

Japonia przekazała Chinom protest w sprawie obecności chińskich statków w pobliżu spornego archipelagu na Morzu Wschodniochińskim i będzie bacznie pilnowała tych wysp – oświadczył w środę główny rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga.

Należące do chińskiego rządu statki widziano w pobliżu kontrolowanego przez Japonię archipelagu Senkaku (chiń. Diaoyu) przez 65 dni z rzędu. Jest to najdłuższy taki okres od września 2012, gdy rząd w Tokio wykupił część bezludnych wysepek z rąk prywatnych, wywołując gniewną reakcję Pekinu – podała agencja Reutera.

Japonia przekazała Chinom protest i będzie postępować w tej sprawie stanowczo, ale spokojnie, podejmie też wszelkie możliwe środki, by zapewnić nadzór nad spornymi wyspami – powiedział Suga na konferencji prasowej.

Konflikt terytorialny o wyspy na Morzu Wschodniochińskim to jeden z punktów spornych w trudnych relacjach chińsko-japońskich, na których cieniem wciąż kładzie się historia japońskiej agresji na Chiny i okrucieństw popełnianych przez japońską armię w czasie II wojny światowej.

W ostatnich latach pojawiły się oznaki ocieplenia stosunków, ale na przeszkodzie stanęła m.in. pandemia koronawirusa. Z jej powodu na nieokreślony termin przełożono planowaną na kwiecień wizytę państwową przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Tokio. Byłaby to pierwsza taka wizyta chińskiego przywódcy w Japonii od ponad dekady.

Japonia jest też wśród krajów najgłośniej krytykujących plan narzucenia Hongkongowi przepisów o bezpieczeństwie narodowym przez Pekin i apelowała o wspólne oświadczenie grupy G7 w tej sprawie. Według wielu komentatorów projekt ten poważnie narusza autonomię Hongkongu i zagraża wolności jego mieszkańców.

Po wykupieniu części wysp przez japoński rząd w 2012 roku w Chinach doszło do fali antyjapońskich protestów. W niektórych miastach rozwścieczony tłum niszczył japońskie samochody, restauracje, sklepy i fabryki. Dochodziło też do aktów przemocy wobec przypadkowych osób.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Tagi:

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter