Prawo, polityka

CPK i budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej to inwestycje, które w przyszłości będą przynosiły ewidentne profity gospodarcze państwu polskiemu. Jeżeli je zrealizujemy, to wielokrotnie więcej pieniędzy będzie chociażby na służbę zdrowia - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był w niedzielę gościem programu Rozmowy Niedokończone w Telewizji Trwam. Zapytany o to, czy warto dziś podejmować i kontynuować inicjatywy takie, jak Centralny Port Komunikacyjny i przekop Mierzei Wiślanej, podkreślił, że inwestycje te "w przyszłości będą przynosiły ewidentne profity gospodarcze państwu polskiemu".

"Jeżeli je zrealizujemy, to wielokrotnie więcej pieniędzy będzie chociażby na wspomnianą służbę zdrowia i wszystkie inne cele, ponieważ to te właśnie inwestycje jako już funkcjonujące przedsięwzięcia o charakterze gospodarczym będą przynosiły profity. I to będą wielokrotnie większe pieniądze - wierzę w to głęboko - niż to, co zostanie w nie zainwestowane" - stwierdził.

Dodał, że inwestycje te będą przynosiły Polsce korzyści przez "dziesięciolecia, a może i stulecia". "Zwłaszcza biorąc pod uwagę kwestię przekopu Mierzei Wiślanej i budowę tam kanału, który będzie pozwalał na to, żeby statki mogły wpływać na Zalew Wiślany bez konieczności pytania Rosjan o zgodę, czy wolno wpłynąć, czy nie. A dzisiaj mamy taką sytuację. To rzeczywiście będzie udrożnienie i wprowadzenie prawdziwej wolności żeglowania na Zalew Wiślany, co stworzy zupełnie nowe możliwości rozwojowe dla miast, które tam leżą" - powiedział Duda.

Dopytywany, czy nie widzi sensu wstrzymania się na dwa, trzy lata z inwestycjami, prezydent odpowiedział, że "żadnego sensu nie widzi", bo dzięki ich realizacji tworzone są miejsca pracy. "Chociażby na samej inwestycji na Mierzei mamy 50 polskich firm, które tam pracują (...). Te firmy zatrudniają ludzi, tam dziennie jest co najmniej 150 pracowników Polaków" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że tak samo jest z CPK. "To będzie wielkie lotnisko, do którego będzie musiała powstać w układzie gwiaździstym komunikacja kolejowa, 1600 km torów, które będą zrealizowane, które dadzą nowe miejsca pracy. To będą dziesiątki czy setki tysięcy nowych miejsc pracy nie tylko bezpośrednio przy CPK, ale także w sposób pośredni. Na całym świecie jest tak, że takie miejsce generuje natychmiast gigantyczne zainteresowanie gospodarcze" – powiedział prezydent Duda.

Daria Porycka

Fot.: KPRP

+11 Duda, budowniczy nowej Polski Ludowej
Choć marszalek Sejmu nie ogłosiła jeszcze daty wyborów, a tylko wtedy można zacząć zbieranie podpisów przez nowych kandydatów i też wtedy można rozpocząć prowadzenie kampanii wyborczej, kampania prezydencka prezydenta Dudy w pełnym toku. Prezydent nie po raz pierwszy łamie prawo. Morawiecki budowę CPK i przekop Mierzei Wiślanej nazwał Planem Dudy. Koń by się uśmiał. Morawiecki zapomniał dodać, że w Planie Dudy była też budowa promów dla PŻB i PŻM. Ktoś wie ile prezydent Duda już promów wybudował ?
01 czerwiec 2020 : 06:53 Jato | Zgłoś
+7 Stop populistom
Nie jestem przeciwko inwestycjom typu przekop. Dla inżyniera budownictwa to naprawdę godne wyzwanie. Ale jak ktoś mi wmawia, że ta inwestycja będzie przynosiła profity to nie potrafię w to uwierzyć. Po Zalewie można pływać jedynie łódkami bez miecza, bo zdarza się płycizny sięgają 1-1,5 metra. Pełnomorskie jachty tam nie wpłyną, bo to niebezpieczne dla nich. OK, pogłębią tor wodny do 5 metrów, ale ten kto zna się trochę na sprawach morskich, ten wie, że statków o takim zanurzeniu jest niewiele. Większość potrzebuje większego zanurzenia, szczególnie jak płyną z towarem. Balasty wszystkiego nie załatwią, bo to kwestie bezpieczeństwa. W dodatku problemem jest szerokość kanału prowadzącego do Elblągu i w końcu jego głębokość. ...
01 czerwiec 2020 : 13:57 szymon-er | Zgłoś
+3 Kreatywna księgowość
Profity już są !!!!
jeśli uznać za nie dwa miliardy na TVP potrzebne na etaty redaktorów ,
którzy takie wersje interpretacji 'prawdy' regularnie opracowują i ogłaszają narodowi.
03 czerwiec 2020 : 17:13 Polak mały | Zgłoś
+3 Historia kołem się toczy.....
"Panie Jędrzeju, ach cóż się to święci!
Nie tak bywało za naszej pamięci.
Nie chodził zdrajca po mieście bezpiecznie,
Łgali i przedtem, ale łgali grzecznie,
Tracili za nas, ale każdy w domu,
Była rozpusta, ale po kryjomu,
Były oszusty, ale nie ustawnie,
Kradli jak dzisiaj, ale nie tak jawnie.
Panie Jędrzeju, ach cóż to się święci!
Lepiej bywało za naszej pamięci."
I.Krasicki - arcybiskup gnieżnieński (1735-1801)
05 czerwiec 2020 : 07:50 Ignacy Krasicki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter