Prawo, polityka

Tydzień zaczynamy od garści najważniejszych wiadomości i danych płynących z polskiej gospodarki chronionej antykryzysową i finansową tarczą PFR - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki nawiązując do filmu zamieszczonego przez KPRM.

Proszę Państwa - tydzień zaczynamy od garści najważniejszych wiadomości i danych płynących z polskiej gospodarki chronionej antykryzysową i finansową tarczą Polski Fundusz Rozwoju - napisał szef rządu na Facebooku. Do wpisu dołączył link do wpisu na profilu KPRM oraz krótkiego filmu dotyczącego tarczy antykryzysowej.

W filmie zwrócono uwagę, że koronawirus to największe w historii wyzwanie dla światowej gospodarki. Wskazano, że nawet w najbogatszych krajach lawinowo rośnie bezrobocie, a przedsiębiorcy "martwią się o swoją przyszłość".

Dlatego w obronie polskich firm rząd błyskawicznie przygotował tarczę – antykryzysową i finansową. Po pierwszych tygodniach ich działania można to powiedzieć otwarcie: tarcze działają - mówi lektor w filmie.

W spocie wypowiada się Agnieszka Flis, prezes firmy ZPC Flis, którą w piątek odwiedził szef rządu. Wskazała ona, że z powodu kryzysu spadły obroty oraz zamrożony został eksport, nie było też zamówień. "W 24 godziny otrzymaliśmy środki na konto" - podkreśliła Flis.

W filmie podkreślono, że wnioski w ramach tarczy można wypełnić szybko nie wychodząc z firmy czy domu oraz, że przychodzą one na konto nawet w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Prawie 120 tysięcy małych i średnich firm już otrzymało wsparcie w ramach tarczy finansowej. Dzięki temu ponad milion pracowników może spać spokojnie, ich miejsca pracy zostały uratowane, a ich firmy mają czas, by odbudować swoją pozycję na rynku. Polska uniknęła spirali bezrobocia, a dzięki kolejnym elementom tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej uratujemy około 3 miliony miejsc pracy – mówi lektor .

Światowe media, analitycy największych banków a także Komisja Europejska uważają, że Polska ma dziś najskuteczniejsze narzędzia do walki z kryzysem w całej Europie. To praca całego rządu. Ocalimy polską gospodarkę – podkreśla lektor na koniec filmu.

Tarcza Finansowa to program Polskiego Funduszu Rozwoju, mający na celu wsparcie przedsiębiorców, których działalności ucierpiały na skutek sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19. Warunkiem zgłoszenia się do programu jest odnotowanie spadku przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego w porównaniu do miesiąca poprzedniego, bądź analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Wartość Tarczy Finansowej to 100 mld zł.

Zakład Produkcji Cukierniczej Flis, produkuje wyroby cukiernicze na rynek krajowy i zagraniczny. Specjalizuje się w produkcji wafli i rurek z kremem. Firma działa od 1992 r. Przed epidemią eksport stanowił ok. 40 proc. obrotów firmy. W wyniku koronawirusa, obroty firmy spadły o 35 proc. Ze środków pozyskanych z subwencji wypłacili wynagrodzenia dla pracowników. Z subwencji też zabezpieczyli i odłożyli środki na wypłaty dla pracowników do końca roku.

rbk/ par/

 
-8 Tarcza Antykryzysowa 3.0
Ja już dostałem pomoc z tarczy kryzysowej. Widać,że projekt jest dobrze przemyślany.
18 maj 2020 : 09:06 Awangarda | Zgłoś
+2 wiadomo....
Awangarda to wiadomo, zawsze z przodu. KTO jeszcze dostał pomoc z TARCZY ?
18 maj 2020 : 12:53 maciek2 | Zgłoś
-11 Tarcza rządowa
Tarcza antykryzysowa to świetnie przygotowany zbiór praktyk,które pomogą polskim przedsiębiorcom.
18 maj 2020 : 09:07 RacjonalnyPolak | Zgłoś
-6 ....
Awangarda i RacjonalnyPolak ORAZ Światowe media, analitycy największych banków a także Komisja Europejska uważają, że Polska ma dziś najskuteczniejsze narzędzia do walki z kryzysem w całej Europie. To praca całego rządu. Ocalimy polską gospodarkę – podkreśla lektor. BRAWO !!!!
18 maj 2020 : 12:51 maciek2 | Zgłoś
-8 brawo panie premierze
Jeśli takimi wiadomościami zaczyna się tydzień to potem może być już tylko lepiej.
Bardzo się cieszę, że tak to wszystko w Polsce dobrze wygląda.
Tarcza sprawdziła się w 100%
18 maj 2020 : 13:53 Manika | Zgłoś
-7 Popieram rząd
Wspaniałe informacje, rząd radzi sobie znakomicie z kryzysem, działania przynoszą efekty, dzięki temu już niedługo wrócimy do normalnego funkcjonowania.
18 maj 2020 : 17:41 Norman | Zgłoś
-6 Moje zdanie
Wiele słyszę hejtów na nasz rząd, jednak patrzyłam jak wygląda sytuacja w innych krajach i cieszę się że my tutaj w Polsce otrzymaliśmy wsparcie, że przedsiębiorcy czują że rząd o nich dba, strajki są owszem, ale zawsze były, nie da się wszystkim dogodzić niestety.
18 maj 2020 : 18:35 Kasia Wójcik | Zgłoś
-5 Ciekawe spostrzeżenie
Ciekawe zjawisko: im rząd lepiej radzi sobie z epidemia i kryzysem, tym wścieklejszej ataki totalnej opozycji i zainfekowanych przez tępa nienawiść ich wyborców.

Brawo Panie Premierze, tak trzymać. Psy szczekają, karawana jedzie dalej !
19 maj 2020 : 05:29 Ric | Zgłoś
+1 Tu też dotarliście?
Płatne pisowskie trolle.
20 maj 2020 : 19:55 W | Zgłoś
+1 Portal porzadny.
A od tych komentarzy na wymioty się zbiera. Co z promem dla PŻM? Minęło już 5lat i dalej nic? Kłamcy.
20 maj 2020 : 19:56 W | Zgłoś
+1 Ściek jak w TVP za rządów PiS.
Nic dodać, nic ująć.
20 maj 2020 : 19:57 W | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter