Prawo, polityka

Prezydent Rosji Władimir Putin pozytywnie ocenia ustalenia podjęte przez OPEC+, a dotyczące ograniczenia produkcji ropy naftowej - poinformował w piątek rzecznik rosyjskiego przywódcy Dmitrij Pieskow. Zapewnił, że ustępstwa Rosji w tej sprawie nie są przegraną.

Można teraz mówić o kompromisie wszystkich 23 krajów uczestniczących (w rozmowach). Jesteśmy przekonani, że wywrze to pozytywny, stabilizujący wpływ na światowe rynki surowców energetycznych - powiedział Pieskow.

Zapewnił, że decyzja o zmniejszeniu wydobycia nie jest przegraną strony rosyjskiej. Nie ma tu przegranych. Dzięki tej decyzji są tylko wygrani; przy czym wygrywają zarówno kraje-producenci ropy naftowej, jak i kraje-konsumenci i ogółem gospodarka światowa - powiedział rzecznik Kremla.

Komentując czwartkową rozmowę Putina z prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat rynków ropy, Pieskow wyjaśnił, że przywódcy nie poruszali tematu sankcji wobec Rosji i gazociągu Nord Stream 2.

Kraje formatu OPEC+ (państwa należące do OPEC i kraje-producenci ropy spoza OPEC) w nocy z czwartku na piątek wstępnie ustaliły, że zredukują wydobycie ropy o 10 mln baryłek dziennie w maju i czerwcu br. Będą też kontynuować redukcje, choć w mniejszej skali, do maja 2022 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter