Prawo, polityka

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 566) dokonano modyfikacji sytuacji osób przekraczających granicę państwową w celu udania się do miejsca zamieszkania lub pobytu.

Od dnia 31 marca 2020 r. obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej w ramach czynności zawodowych:

- przez marynarzy w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1889 ze zm., dalej jako ustawa o pracy na morzu), w tym marynarzy zatrudnionych na zasadach określonych w art. 46 lub art. 108 ustawy o pracy na morzu, a także marynarzy po upływie okresu pracy na statku schodzących ze statku w polskim porcie celem bezzwłocznej repatriacji, o której mowa w art. 57 ustawy o pracy na morzu, poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zwolnienie nowe),

- przez załogę statku w rozumieniu przepisów o bezpieczeństwie morskim (zwolnienie dotychczasowe).

Rozwiązano w ten sposób wątpliwości dotyczące powrotu polskich marynarzy do kraju, opuszczających statek poza granicami RP, które pojawiały się na gruncie poprzednio obowiązującego stanu prawnego.

W obecnym stanie prawnym zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny dotyczy marynarzy „w ogóle”, a nie jak dotychczas stosowano w praktyce wyłącznie marynarzy schodzących ze statku w polskim porcie. W rezultacie, nawet marynarze schodzący ze statku w porcie zagranicznym, którzy wracając do domu przekraczają granicę RP, powinni zostać zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny.

dr Adrianna Ogonowska – prawnik; adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego, ekspert w zakresie prowadzenia szkoleń oraz autorka publikacji z zakresu prawa ochrony środowiska i prawa morskiego

mgr inż. kpt. ż. w. Łukasz Jakub Grodź – praktyk; zainteresowany systemami zarządzania bezpieczeństwem oraz prawem morskim

 
-25 Dr. inż.
Rozumiem wiec ze marynarze mogą przywlec chorobę z lotniska np w Holandii do Polski i ominąć przy tym jakakolwiek kwarantannę? Genialnie :)
01 kwiecień 2020 : 12:23 Ludwig | Zgłoś
-3 Ek
Z lotniska nie przywlece bo mowa jest o polskim porcie. Jak cała załoga dopłynie do portu, to raczej nic nie przywlece A może już na lądzie się zarazić
01 kwiecień 2020 : 19:16 Ek | Zgłoś
+10 Master
Gdyby nie marynarze nie musiałbyś wychodzić na zakupy. 90% światowego transportu, to transport morski
03 kwiecień 2020 : 13:30 Waldemar Maskiewicz | Zgłoś
+2 Baran jesteś
Jesteś manipulowany baranie jaki wirus trochę gorszy od grypy o tym mówisz. Poza tym to są ludzie mający rodziny tumanie. Widzę że bardzo się uzwierzecasz i instynkt przetrwania jest mocny a to są ludzie jak każdy z nas. Ps a zarażenia nie uniknie nikt wcześniej czy później każdy będzie i powinien być zainfekowany aby wykrztalcic odporność doktorze
01 maj 2020 : 12:28 Kudlaty | Zgłoś
+21 BezKropki
Panie doktorze z kropką,

podobnie jak kierowcy, piloci, policjanci i inne osoby zwolnione z tego obowiązku. Ma to na celu ratowanie gospodarki, ponieważ już wiadomo, że gospodarcze konsekwencje tego kryzysu będą o wiele dalej idące niż zdrowotne..
01 kwiecień 2020 : 14:17 Doktor | Zgłoś
-2 nieporozumienie
W jaki sposób zwolnienie marynarza z obowiązku kwarantanny ma ratować gospodarkę???
Marynarz pauzuje (jest na urlopie) zdecydowanie dłużej niż kursujący Pan Tadzio z TIRa, który dowozi nam niezbędne produkty. Te 14 dni nie wpłynie na wykonywaną przez niego pracę więc jest bezpodstawne wnoszenie o jego zwolnienie.
Przepis mówi wyraźnie o zwolnieniu jedynie marynarzy schodzących w porcie polskim.
A zwolnienie tyczy się tych marynarzy, dla których Polska nie jest krajem docelowym.

Każdy sobie interpretuje jak mu wygodnie powodując tylko niepotrzebne zamieszanie.
02 kwiecień 2020 : 16:22 Dociekliwy | Zgłoś
+3 Rzeczywistość
Jako aktywny przewoźnik, stwierdzam niestety, iż w dniu 1.04 żaden przedstawiciel Straży Granicznej nie respektował znowelizowanego rozporządzenia.
Wszyscy marynarze przekraczający granicę w Kołbaskowie otrzymywali przymusową kwaranatannę. Na nic zdają sie tłumaczenia, listy od armatorów, książeczki żeglarskie i inne dokumenty świadczące o zmustrowaniu ze statku. Pozostaje nadzieja, iż SG zostanie doinformowana w jak najszybszym czasie.
01 kwiecień 2020 : 21:20 Artur Szczecin | Zgłoś
+4 Marynarze
I to prawda....ojciec wracał dwa dni temu i ma przymusową kwarantannę a jechali z Niemiec. Wygląda na to że każdy interpretuje przepisy jak chce. Tylko gdzie to zgłosić?!
16 kwiecień 2020 : 11:17 Ja | Zgłoś
0 Rzeczywistość cd
Do kogo teraz się zgłosić o odwołanie kwarantanny?
01 kwiecień 2020 : 21:53 EL | Zgłoś
+6 odwołanie
Inspekcja sanitarna albo Urząd Wojewódzki (wydział kontroli) dla danego miejsca zamieszkania.
01 kwiecień 2020 : 22:39 Artur Szczecin | Zgłoś
-9 czynności zawodowe
W mojej ocenie przepis ten odnosi się do pracowników wykonujących czynności zawodowe. Powrót do domu nie jest czynnością zawodową. Marynarze powracający do domu zakończyli swoje czynności w momencie wy mustrowania co jest udokumentowane odpowiednim wpisem w książeczką żeglarską.
02 kwiecień 2020 : 04:38 MaciejZorro | Zgłoś
+9 bzdura na biegunach
Kontrakt marynarza trwa od momentu wyjscia z domu do momentu powrotu do domu.Wpis w ksiarzeczke żeglarska jest jedynie potwierdzeniem ile dni marynarz spędził pracując na burcie statku, wiec prosze nie pisac głupot!!
10 kwiecień 2020 : 16:36 Slawo | Zgłoś
+2 mrn
Są Marynarze na stałych lub długookresowych umowach o pracę a nie tylko na jednorazowych kontraktach. Wracając do domu i będąc w domu wykonujemy czynności zawodowe, w każdej chwili możemy być powołani spowrotem do pracy na statku we flocie. Marynarze pracujący na statkach offshorowych typu ERRV, są przez ponad 4 tyg poza jakimkolwiek portem, wiec juz tam są na kwarantannie.potem 2 tyg kwarantanny w domu? czyli przez 9 miesiecy w roku mamy kiblowac? Poza tym nie ma żadnej pandemi wirusa. Jest pandemia strachu i łykania medialnych bzdur jak k..wa nie napiszę co...Pozdrawiam wszystkich cwaniaków uważających się za lepszych niż marynarze którzy nie mają pojęcia co piep**ą. JAk to mówią......w Dup*e byłeś, gów*o widziałeś
28 kwiecień 2020 : 20:45 Adam l | Zgłoś
-6 Jest wyjaśnienie Ministerstwa
Podkreślić jednak należy, że przepis ten dotyczy „przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych” – a zatem przekraczania granicy podczas np. załadunku/rozładunku czy też pobytu na stoczni, gdy marynarz pozostaje członkiem załogi statku morskiego. Marynarz, który po zakończeniu zatrudnienia zszedł ze statku np. w Hamburgu i udaje się busem do domu na terytorium RP nie przekracza granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych, a jako pasażer busa – podlega zatem kwarantannie. Tyle w temacie
02 kwiecień 2020 : 10:37 Ministerstwo | Zgłoś
+3 A podmiany w PŻM?
Ich ta interpretacja nie dotyczy? Sprawdźcie artykuł na radioszczecin.pl

Jak zwykle, równe standardy :)
02 kwiecień 2020 : 11:55 RobertSailor | Zgłoś
+4 Ministerstwo wyjaśnia
Kwarantanna dla marynarzy - wyjaśnienie Ministerstwa, a konkretnie Departamentu Gospodarki Morskiej:
"Podkreślić jednak należy, że przepis ten dotyczy „przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych” – a zatem przekraczania granicy podczas np. załadunku/rozładunku czy też pobytu na stoczni, gdy marynarz pozostaje członkiem załogi statku morskiego.
Marynarz, który po zakończeniu zatrudnienia zszedł ze statku np. w Hamburgu i udaje się busem do domu na terytorium RP nie przekracza granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych, a jako pasażer busa – podlega zatem kwarantannie.
03 kwiecień 2020 : 10:00 Dociekliwy | Zgłoś
+2 Ministerstwo wyjaśnia C.D.
Szczegółowo uregulowano 3 przypadki:
marynarzy zatrudnionych na zasadach określonych w art. 46 lub art. 108 ustawy o pracy na morzu – a więc przypadki zatrudnienia na statku obsługiwanym przez kolejno wymieniające się załogi oraz na platformach pracujących w systemie pracy ciągłej. Takich osób – ze względu na organizację pracy i konieczność utrzymania promów/ platform w ruchu nie obowiązuje kwarantanna.
Ponadto kwarantanna nie obowiązuje w przypadku marynarzy, którzy po upływie okresu pracy na statku schodzą ze statku w polskim porcie ( a więc nie wykonują już czynności służbowych), ale robią to w celu bezzwłocznej repatriacji poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W takiej sytuacji kwarantanna na terytorium RP nie miałaby sensu, skoro po jej zakończeniu marynarz (co do zasady obcokrajowiec, ale tez np. Polak mieszkający przy granicy w RFN) i tak udaje się poza terytorium RP. Natomiast ze względów bezpieczeństwa wszyscy inni marynarze objęci są kwarantanną.
03 kwiecień 2020 : 10:01 Dociekliwy | Zgłoś
-4 Chief officer
A co w wypadku jak mój zmiennik jedzie sam z Polski do portu europejskiego autem,zmienia mnie i ja tym samym autem wracam do Polski. Czy muszę odbywać kwarantanne?
05 kwiecień 2020 : 10:54 Marek N | Zgłoś
+2 Obowiązkowa kwarantanna
Oczywiście że tak. Ludzie te przepisy nie są napisane po Chińsku do tego nie o przepisy tylko chodzi lecz też o odpowiedzialność, ludzie umierają. Właśnie przez osoby które bagatelizują temat i powagę sytuacji skala choroby na świecie ma tak duży wymiar. Wytrzymanie 2 tygodni w domu to nie jest chyba tak wielkie wyzwanie.

"Podkreślić jednak należy, że przepis ten dotyczy „przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych”
05 kwiecień 2020 : 11:32 Zygmunt | Zgłoś
+6 kwarantanna
Pracuje jako marynarz w transporcie rzecznym za granica umowa stała pracuję 2-3-4 tyg odpoczynek w kraju. Wróciłem na odpoczynek na 2 tyg obecnie jestem na kwarantannie czy to jest normalne? Jestem cały czas związany umową ze swoją pracą w każdej chwili mogę być wezwany do pracy . Straż graniczna nie respektuje rozporzadzenia z dnia 31.03 .2020
06 kwiecień 2020 : 11:45 John | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter