Prawo, polityka

Minister Marek Gróbarczyk uczestniczył w dniach 10-11 marca br. w nieformalnym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej poświęconej wyłącznie transportowi morskiemu i żegludze śródlądowej zorganizowanej przez prezydencję chorwacką w Opatiji w Chorwacji.

W swoim przemówieniu Minister Gróbarczyk zwrócił uwagę na konieczność wykorzystania pełnego potencjału żeglugi śródlądowej oraz żeglugi morskiej bliskiego zasięgu. Promocja tych dwóch, przyjaznych dla środowiska gałęzi transportu jest zgodna z wizją transformacji transportu zawartą w komunikacie Komisji Europejskiej „Europejski Zielony Ład”.

Ponadto, w debacie poświęconej przyszłości zawodu marynarza, minister wskazał na konieczność nabywania kompetencji informatycznych (IT) oraz zapowiedział aktywny udział Polski w pracach na rzecz ambitnej rewizji konwencji STCW wraz z Komisją Europejską i państwami członkowskimi.

Minister Gróbarczyk spotkał się również z Adiną Vălean, unijną komisarz ds. transportu, przedstawił jej plany rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce.

Na zakończenie posiedzenia, ministrowie transportu morskiego państw Unii Europejskiej przyjęli Deklarację z Opatiji poświęconą transportowi wodnemu. Deklaracja, podkreślając strategiczną rolę transportu wodnego, wskazuje na stojące przed nim wyzwania oraz wyznacza określone cele do osiągnięcia.

rel (MGMiŻŚ)

+4 Minister
Ciekawe czy powiedzial pani komisarz jak rzad wstrzymuje budowe portu rzecznego w Kozlu!?
12 marzec 2020 : 16:05 Dorsz baltycki | Zgłoś
+1 Żegluga prromowa
Co z promem budowanym od trzech lat w Szczecinie , którego stępkę położono w czerwcu 2017 roku ? Żegluga promowa bardzo potrzebuje , ażeby konkurencja nie przejęła rejsów ze Świnoujścia .
13 marzec 2020 : 10:21 Zmartwiony | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter