Prawo, polityka

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Abdullah Belhaif Al Nuaimi, minister infrastruktury i rozwoju Zjednoczonych Emiratów Arabskich podpisali umowę o współpracy w zakresie transportu morskiego.

„Dzisiejsze wydarzenie ma wymiar historyczny, ponieważ jest to pierwsza umowa, możemy powiedzieć morska o swobodnej żegludze, o ułatwieniu w transporcie, ułatwieniach celnych pomiędzy naszymi krajami, portami, operatorami i wszystkimi tymi, którzy chcą realizować żeglugę i handel.” – mówił minister Gróbarczyk podczas uroczystości.

„Polska jest dla nas bardzo ważnym partnerem, chcielibyśmy wyrazić nasze wsparcie dla dalszej współpracy z Polską. Jestem przekonany, że to co dziś widzimy jest wielkim dziełem, może najważniejszym porozumieniem, które Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły w tej dziedzinie. Chciałbym pogratulować panu ministrowi z okazji kontynuacji misji ministerialnej.” –dodał minister Al Nuaimi.

Nie jest to pierwsza wizyta Pana Ministra w Polsce, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Mamy bogatą historię współpracy i spotkań. Najbliższy okres, który będzie dla nas bardzo ważny, wybory do Rady IMO przyniosą nową rzeczywistość i jeszcze głębszą współpracę.

Podpisana umowa przyczyni się do rozwoju współpracy handlowej pomiędzy Polską a ZEA. Zawiera ona zapisy dotyczące między innymi wolności żeglugi, ułatwień w transporcie morskim, uproszczenia i przyspieszenia formalności celnych i portowych. Ponadto pozwala na tworzenie przedstawicielstw i oddziałów handlowych przedsiębiorstw żeglugi na terytorium drugiego państwa, wzajemne uznanie dokumentów statków, a także gwarantuje opiekę członkom załogi i pasażerom oraz pomoc statkom w razie wypadku morskiego na wodach terytorialnych któregoś z państw.

Po podpisaniu umowy odbyło się seminarium biznesowe z udziałem przedstawicieli portów morskich – Gdańsk, Gdynia oraz Szczecin-Świnoujście, podczas której zostały zaprezentowane dotychczasowe działania i planowany projekt rozwoju.

REL

Fot. MGMiŻŚ

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter