Prawo, polityka

Rozwój infrastruktury portowej i zapewniającej dostęp do portów od strony morza, czy digitalizacja portów morskich to niektóre z priorytetów zawartych w projekcie uchwały dot. rozwoju polskich portów morskich do 2030 r., którym ma się zająć we wtorek rząd. 

"Porty stanowią ważne ogniwa międzynarodowych łańcuchów logistycznych, uczestniczą w wymianie gospodarczej i tworzą swoiste bieguny rozwoju - nie tylko lokalnego, bądź regionalnego, lecz także krajowego" - podkreślono w projekcie uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Programu rozwoju polskich portów morskich do 2030 roku", zamieszczonym na stronach Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Zdaniem autorów projektu duże znaczenie portów podkreśla m.in. "wysokość należności budżetowych z tytułu cel, podatków i akcyzy - naliczanych w oddziałach celnych funkcjonujących na ich terenie". Zgodnie z danymi Krajowej Administracji Skarbowej, było to ok. 40,6 mld zł za rok 2018 - zaznaczono.

Jak wskazano, realizacja programu przyczyni się do zapewnienia sprawnego funkcjonowania i rozwoju portów morskich, a także wykorzystania w pełni ich potencjału. Głównym celem programu, jak czytamy, będzie "umocnienie polskich portów morskich jako liderów wśród portów morskich basenu Morza Bałtyckiego, pełniących rolę kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej, oraz zwiększenie ich udziału w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju".

Ma temu służyć realizacja takich priorytetów, jak np. "rozwój infrastruktury portowej oraz infrastruktury zapewniającej dostęp do portów od strony morza oraz jej dostosowanie do zmieniającej się struktury ładunkowej i rozwoju pozostałych funkcji gospodarczych; integracja portów z innymi uczestnikami łańcuchów transportowych poprzez rozwój infrastruktury dostępu do portów morskich od strony lądu" czy digitalizacja portów morskich.

Magdalena Jarco 

+5 UKR
Co ja paczę? Na fotografii wizja Portu w wersji z terminalem gazowym? Czyżby wpływ naszego nowego przyjaciela zza wschodnio -południowej granicy?
Tak czy owak - pomysł zarabiania na tranzycie gazu od Wuja Sama do naszych nowych przyjaciół zacny i warty poparcia, takiego solidnego, ponad bieżącymi podziałami PiS - PO. To zresztą może być ostatnia szansa dla POKO na obronę przed wchłonięciem przez reinkarnację nieboszczki PZPR.
17 wrzesień 2019 : 06:01 Paczaizm | Zgłoś
0 #1
Ten gdański terminal ma być większy od świnoujskiego? 10 mld m3 z możliwością róż ludowy do 12-15?
17 wrzesień 2019 : 06:35 LPG | Zgłoś
-2 digitalizacja ?
...integracja portów z innymi uczestnikami łańcuchów transportowych poprzez rozwój infrastruktury dostępu do portów morskich od strony lądu" czy digitalizacja portów morskich....
Wirtualny rozwój łańcuchów ?
17 wrzesień 2019 : 10:32 maciek2 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter