Prawo, polityka

Prezydenci stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wspólnie z Rafałem Trzaskowskim doprowadzili do skażenia Wisły - podkreślił w środę przewodniczący klubu radnych PiS w Gdańsku Kacper Płażyński. Zwrócił też uwagę na "zupełną bierność" środowisk ekologicznych w tej sprawie.

Płażyński, nawiązując na konferencji prasowej do awarii układy przesyłowego ścieków w Warszawie i zrzucie nieczystości do Wisły, ocenił że prezydenci stolicy - Hanna Gronkiewicz-Waltz i Rafał Trzaskowski - doprowadzili do skażenia rzeki. "Nie chcę rozstrzygać, kto jest w tym przypadku bardziej winny" - zastrzegł.

"To skażenie, już jak wiemy z doniesień medialnych, dotarło również do zatoki bałtyckiej, co potwierdzają badania epidemiologiczne" - powiedział.

Według Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, w próbce z kąpieliska na Stogach w Gdańsku wykryto przekroczenie norm ilości bakterii Escherichia coli. W związku z tym PPWIS zaapelował o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od miejscowości Stogi do miejscowości Mikoszewo w celach rekreacyjnych oraz socjalno–bytowych.

W ocenie gdańskiego radnego PiS, z jednej strony jest akcja Greenpeace'u w porcie, a z drugiej - "zupełna bierność środowisk ekologicznych, środowisk Greenpeace'u w kontekście awarii w Warszawie". "Dla nas to jest rzecz, oczywiście, niezrozumiała" - zaznaczył. "Co ważne, politycy PO zamiast skupić się na poważnych, prawdziwych działaniach, biorą udział w kolejnej awanturze" - dodał Płażyński.

W poniedziałek wieczorem grupa aktywistów Greenpeace blokowała w gdańskim porcie statek z transportem węgla z Mozambiku, chcąc zwrócić uwagę na "pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.". We wtorek, w związku z tym, do prokuratury wpłynęły akta sprawy dotyczącej dwojga obcokrajowców z Greenpeace, zatrzymanych przez Morski Oddział Straży Granicznej,

Płażyński podziękował na środowej konferencji prasowej służbom i Straży Granicznej za profesjonalne działanie w kontekście - jak powiedział - "tych wybryków niektórych aktywistów, którzy nazywają siebie aktywistami ekologicznymi".

agzi/ aj/

-6 Za Pana Prezydenta Tysiąclecia
Prof. Lecha Kaczyńskiego, także wtedy, gdy był prezydentem m. st. Warszawy, ścieki z lewobrzeżnej części stolicy wpadały sobie prosto do Wisły i nikt z pisoidów o skażeniu się nie zająknął. Umowę o rozbudowie oczyszczalni Czajka i budowie kolektorów ściekowych w tunelu pod Wisłą podpisano w 2008 roku - za rządów HGW. Oddano ją do eksploatacji w 2012, także za rządów HGW. PiSoidy nie przyczyniły się w żadnym stopniu do ochrony środowiska w kraju - ani teraz, ani za poprzednich swoich nierządów. Chcieli zabetonować Rospudę i wykarczowali pół Puszczy Białowieskiej, o uwaleniu OZE nie wspominając. I jeszcze szczekają na ludzi, którzy zajmowali się tymi kwestiami i zajmują teraz, jak Trzaskowski, Greenpeace i ekolodzy, wszędzie węsząc lewackie spiski. Wstyd. Ś.p. ojciec pana Kacpra Płażyńskiego w grobie się przewraca...
11 wrzesień 2019 : 12:23 Majami | Zgłoś
-12 Czym jest katastrofa
Cytując Encyklopedię PWN:
"katastrofa ekologiczna, trwałe (nieodwracalne w naturalny sposób) uszkodzenie lub zniszczenie dużego obszaru środowiska przyrodniczego, wpływające negatywnie, bezpośrednio lub pośrednio, na zdrowie, często życie ludzi."

Majami przedstawił wszystko czarno na białym. Do 2012 roku dzień w dzień, noc w noc, rok w rok surowe ścieki z lewobrzeżnej Warszawy spływał prosto do Wisły. Warszawa to nie jest jedyne miasto nad tą rzek a i Wisła ma wiele dopływów na których sytuacja była podobna.
Każdy może krzyczeć co chce. Jedni krzyczą tak jak pozwala im na to kręgosłup moralny a inni tego kręgosłupa nie mają.
I żadne płacze i żadne krzyki nie przekonają nas, że białe jest białe a czarne jest czarne.
12 wrzesień 2019 : 06:56 Kobuz | Zgłoś
0 Geografia
Zatoka Bałtycka? A może Zatoka Gdańska? Czy chodziło o Morze Bałtyckie?
11 wrzesień 2019 : 12:35 vessel33 | Zgłoś
0 Zatoka gdanska
Moze o Baltyjsk chodzi ? , tam fekalia leca prosto z rury do zatoki i nikt nie widzi katastrofy ekologicznej!!
11 wrzesień 2019 : 13:16 Stary Kolejarz | Zgłoś
-9 Zwykły aparatczyk...
Aparatczyk Płażyński, korzysta z okazji, żeby zaistnieć. Czym innym jest systemowe sprowadzanie wegla do Polski, a czym innym jest awaria rury ściekowej. Każdy to wie, ale Plażyński to nie każdy. Co ma robić Greeanpeace w Warszawie w miejscu awarii ? Przeciw czemu protestować ?
11 wrzesień 2019 : 14:47 Jato | Zgłoś
-11 Masz rację
Awaria to awaria. Jak powiedział klasyk: wystarczy nie przeszkadzać
11 wrzesień 2019 : 17:55 piotr44 | Zgłoś
-17 Borubar Perejro
Szkoda, że Lechu nie widział problemu jak wcześniej leciało bezpośrednio do Wisły, ale młody też nie widział, bo był za młody. Czy gnojek Kacper twierdzi że to lecą ścieki obecnego prezydenta Warszawy i poprzedniczki?
Ściek, dno, h..., d... i kamieni kupa.
12 wrzesień 2019 : 18:16 Wina Tuska | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter