Prawo, polityka

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że Rosja i Ukraina nie prowadzą negocjacji na temat wymiany 24 marynarzy ukraińskich, chociaż kwestia ta znajduje się "na agendzie". Pieskow nie skomentował decyzji śledztwa rosyjskiego w sprawie marynarzy.

Pieskow powiedział dziennikarzom w środę, że "negocjacje o wymianie marynarzy ukraińskich nie są prowadzone". Dodał, że temat ten pojawił się w rozmowie telefonicznej prezydentów Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego w zeszłym tygodniu. "Kwestia ta figurowała w rozmowie szefów państw i jest ona na agendzie" - wyjaśnił.

W miniony poniedziałek wiceszef MSZ Rosji Grigorij Karasin mówił, że oba kraje omawiają kwestię wymiany marynarzy, ale odmówił skomentowania tej sprawy.

Sąd w Moskwie zadecydował w środę o pozostawieniu w areszcie śledczym 13 z 24 marynarzy. Decyzja w sprawie pozostałych 11 ma zapaść jeszcze w środę.

Czytaj także: Rosyjska rzeczniczka: ukraińscy marynarze przewiezieni do Moskwy

Rosyjska rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa powiedziała tego dnia w telewizji Rossija24, że "byłoby rzeczą humanitarną i słuszną", gdyby zmieniono zastosowany wobec marynarzy tzw. środek zapobiegawczy. Środkiem takim może być - oprócz umieszczenia w areszcie śledczym - także areszt domowy czy zwolnienie za kaucją.

W Kijowie biuro prezydenta Zełenskiego wyraziło we wtorek nadzieję na uwolnienie przez Rosję marynarzy w najbliższym czasie. Mówił o tym współpracownik prezydenta Wadym Prystajko, który zapowiedział kolejne rozmowy telefoniczne Zełenskiego i Putina w sprawie marynarzy.

24 marynarzy Ukrainy zostało aresztowanych 25 listopada 2018 roku przez siły rosyjskie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Władze Rosji twierdzą, że trzy niewielkie okręty, na których znajdowały się załogi, przekroczyły nielegalnie granicę rosyjską. W zeszłym tygodniu rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zakończyła śledztwo sprawie karnej wobec aresztowanych i sformułowała ostateczne zarzuty dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy. Władze Ukrainy uważają tymczasem marynarzy za jeńców wojennych, którzy nie mogą stawać przed sądem.

Z Moskwy Anna Wróbel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.587 4.6796
EUR 4.6746 4.769
CHF 4.7834 4.88
GBP 5.5524 5.6646

Newsletter