Prawo, polityka

Tysiące osób przekazały pieniądze na pokrycie kosztów prawnych kapitan Caroli Rackete, która została aresztowana w sobotę, gdy wpłynęła statkiem przewożącym migrantów do portu na włoskiej wyspie Lampedusa. Kapitan zrobiła to wbrew władzom Włoch.

O wsparcie finansowe dla Rackete apelowały gwiazdy niemieckiej telewizji. Do niedzieli rano zebrano już 300 tysięcy euro - podała agencja Associated Press.

W nocy z piątku na sobotę jednostka niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 pływająca pod banderą Holandii, łamiąc zakaz wydany przez władze Włoch, samowolnie wpłynęła na Lampedusę. Statek Sea Watch 3 prawie trzy dni czekał w pobliżu jej brzegów na zgodę na zacumowanie, by z pokładu mogli zejść migranci uratowani na Morzu Śródziemnym 12 czerwca. Do ostatniej chwili włoskie służby usiłowały zatrzymać statek.

31-letnia kapitan jednostki została aresztowana w sobotę rano i czeka na proces w trybie natychmiastowym.

Statek Sea Watch 3 staranował łódź motorową włoskiej straży przybrzeżnej, która blokowała mu wejście do portu na Lampedusie. Nikt nie został ranny, ale burta łodzi została zniszczona.

Pani kapitan postawiono zarzuty stawiania oporu i użycia siły w żegludze oraz wspierania nielegalnej imigracji. Grozi jej od 3 do 10 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 50 tysięcy euro.

Szef MSW Włoch Matteo Salvini poinformował, że 40 migrantów, którzy w sobotę rano zeszli na ląd w porcie na Lampedusie, trafi do pięciu krajów UE. Następnie ostro skrytykował władze Holandii za to, że nie zaangażowały się w rozwiązanie kryzysu wokół statku, który nazwał "nielegalnym". Jak stwierdził Salvini, holenderskiego rządu "nic nie obchodził ten statek, który krążył sobie po Morzu Śródziemnym". Decyzję załogi o wpłynięciu do portu bez zgody jego władz nazwał "przestępczą".

Tymczasem władze Holandii skrytykowały decyzję kapitan Rackete o płynięciu na Lampedusę. To był błąd - oceniło MSW Holandii w liście do ministra Salviniego.

Włoskie porty są od roku zamknięte dla statków organizacji pozarządowych z migrantami uratowanymi z łodzi i pontonów.

cyk/ sw/ je/

+5 nic dziwnego
Tysiące ludzi wpłaciło....hm,Rosja ma zarchiwizowane miliony podań ludzi proszących o przyjęcie do kołchozów.
01 lipiec 2019 : 10:14 hihi | Zgłoś
+7 Jak zwykle, czegóż innego można spodziewać się po przedstawicielach tego narodu?
Włosi, za swoją postawę urośli w moich oczach. A Niemra, jak to Niemra - zachowała się zgodnie ze standardami, jakie tam obowiązują. Te standardy przeflancowali na obszar Eurokołchozu i wydaje im się, że to normalne i każdy się ugnie pod ich presją. Też mam nadzieję, że Włosi się nie ugną i wsadzą ją dla odstraszenia na bardzo długo do mamra.
01 lipiec 2019 : 14:31 ADLES | Zgłoś
+3 Pozbawic patentu kapitana
Jesli nie ukaraja tej "pani kapitan", proceder przemytu czarnej afryki do europy wzrosnie , w Iranie za kradziez opon samochodowych jest kara stryczek. A te 300 tys euro niech lepiej przekaza na srodki medyczne w Syri-Gnije ta europa!!
02 lipiec 2019 : 05:33 Stary kolejsrz | Zgłoś
+5 Przemyt ludzi
Przemyt ludzi zawsze był intratnym interesem, ale nigdy nie był robiony pod płaszczykiem humanitaryzmu! Ten współczesny handel ludźmi robiony pod płaszczykiem instytucji humanitarnych, są tak na prawdę robione za przyzwoleniem krajów takich jak właśnie Niemcy!
Niegdyś Niemcy zarabiali na recyklingu ludzi, teraz zarabiają na handlu ludźmi!
02 lipiec 2019 : 08:05 roman22 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter