Prawo, polityka

Wiceprezydent USA Mike Pence poinformował w piątek, że jego kraj nakłada sankcje na 34 statki, których właścicielem bądź operatorem jest wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA, oraz na dwie inne firmy transportujące wenezuelską ropę na Kubę.  

W rzeczywistości - sankcje zostały nałożone na 34 statki, które mają związek operacyjny lub kapitałowy z PDVSA albo należą bezpośrednio do tej firmy, choć wiele z nich mogło nie mieć bezpośrednio nic wspólnego z obsługą obrotu wenezuelską ropą. Prawie wszystkie z 34 objętych sankcjami statków to holowniki (pełna lista "zablokowanych" jednostek dostępna tutaj). Sankcjami objęto natomiast także zbiornikowiec Despina Andrianna (nr IMO 9182667, nośność ok. 71 tys. ton, nieznanego armatora ostatecznego, z armatorami: zarządzającym i zarejestrowanym z siedzibą w Grecji, klasyfikowany przez Rosyjski Rejestr Statków), któr w lutym i marcu tego roku dostarczał wenezualską ropę na Kubę. [red. Portalu Morskiego]

Przemawiając w Houston, Pence oświadczył: "wenezuelska ropa należy do Wenezuelczyków".

Amerykańska administracja już wcześniej nakładała surowe sankcje na wenezuelski sektor naftowy i wenezuelski bank rozwoju Bandes.

Również w piątek agencja Reutera, powołując się na źródła w Białym Domu, poinformowała, że Pence zamierza w przyszłym tygodniu zwrócić się w sprawie Wenezueli do Rady Bezpieczeństwa ONZ. W gremium tym panuje impas - w lutym Rosja i Chiny odrzuciły przedłożony przez USA projekt rezolucji wzywającej do przeprowadzenia uczciwych wyborów w Wenezueli i wpuszczenia do tego kraju transportów z pomocą humanitarną.

"Mając na uwadze pogarszającą się sytuację humanitarną w tym kraju, wierzymy, że briefing jest konieczny" - brzmi wniosek amerykańskiego przedstawicielstwa w ONZ przed przyszłotygodniowym spotkaniem.

W Wenezueli od ponad dwóch miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider opozycji Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala za nielegalną. Wiele krajów, w tym USA i większość państw UE, uznało Guaido za prawowitego prezydenta Wenezueli. Rosja tymczasem uznaje, że prawowitym prezydentem kraju jest dalej Maduro.

Fot.: johnmary / shipspotting.com

-1 Materiał promocyjny?
Obok zamieszczony jest materiał promocyjny Jarosława Wałęsy (w tle oczywiście Europa, rybołówstwo, uściski dłoni...), pod którym komentarze są wyłączone. Mam w związku z tym trzy pytania. Pierwsze: Od kiedy "Portal Morski" zajmuje się akcjami promocyjnymi polityków w czasie kampanii wyborczej? Drugie: Czy Jarosław Wałęsa zapłacił za ten materiał reklamowy? Trzecie: Dlaczego wyłączyliście możliwość zamieszczania komentarzy?
06 kwiecień 2019 : 11:50 Stefan | Zgłoś
-5 Platformiana komuna nie może dopuścić do drugiej kadencji PiSu
nawet Portal Morski został zapędzony do politycznej roboty.
06 kwiecień 2019 : 18:02 Imię | Zgłoś
+6 PIS=PZPR
Szukasz komuny ?! To nie zauwazyłeś, że Polską rządzi I Sekretarz Partii, dokładnie tak jak w PRL-u ?
07 kwiecień 2019 : 02:40 Jato | Zgłoś
0 Sankcje
A czy sa w ogole jakies media niezalezne i bezstronne?? Na sytuacje w kraju nie mamy wplywu, a na swiecie tym bardziej!!
06 kwiecień 2019 : 22:43 Stary Kolejarz | Zgłoś
+4 Portal Morski jest niezależny
Niezaleźność mediów jest ściśle związana z niezaleźnością od władzy. Każde medium prywatne przentuje w mniejszym lub większym stopniu poglądy właściciela i takie medium jest niezależne, ale gdy takie medium jest ewidentnie związane z władzą, to takie medium już niezależne nie jest. Przykładem totalnego uzależnienia od władzy są media publiczne. które z definicji powinny służyć wszystkim, a służą tylko i wyłącznie obecnej władzy PiS.
07 kwiecień 2019 : 08:57 Jato | Zgłoś
-2 Taaak, Portal Morski jest niezależny....
...a Jarosław Wałęsa po prostu przechodził z tragarzami i wstąpił... A co do komuny, to ja ją pamiętam. Miller, Cimoszewicz i kilku innych towarzyszy z PO-KO też.
07 kwiecień 2019 : 19:53 Stefan | Zgłoś
-1 Naród z Partią Partia z Narodem
Portal Morski jest niezależny, bo jest niezależny od władzy. Tym się mierzy niezależnośc mediów. Większość żyjących Polakow pamięta komunę, a Prezes właśnie ją odtwarza. Nie bez powodu mianował się I Sekretarzem Partii.
08 kwiecień 2019 : 08:45 Jato | Zgłoś
0 A może coś odnośnie meritum, czyli materiału promocyjnego Jarosława Wałęsy?
Nie pisz mi od kogo jest niezależny Portal Morski, bo widzę wyraźnie komu wchodzi w cztery litery.
09 kwiecień 2019 : 16:32 Stefan | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter