Prawo, polityka

Prawicowa partia Vox wezwała w środę dyrekcję hiszpańskiego Ratownictwa Morskiego (Salvamento Maritimo) do ograniczenia patrolowania Morza Śródziemnego w celu poszukiwań migrantów, żeby zniechęcić tym następnych do prób przedostania się morzem do Hiszpanii.

Władze ugrupowania twierdzą, że prowadzenie takich poszukiwań zachęca kolejnych Afrykańczyków, którzy podejmują nielegalną próbę dotarcia drogą morską do Hiszpanii.

Apel wystosowali deputowani reprezentujący Vox w regionalnym parlamencie Andaluzji. Podkreślili, że patrolowanie przez hiszpańskie okręty wód międzynarodowych w poszukiwaniu jednostek z migrantami działa na korzyść specjalizujących się w przerzucaniu ludzi grup przestępczych.

Przemawiając w andaluzyjskim parlamencie, deputowana Luz Belinda Rodriguez wskazała, że Vox zależy szczególnie na odstąpieniu przez Ratownictwo Morskie od patrolowania wód terytorialnych Maroka i poszukiwania tam łodzi z migrantami. “Takie działania są szkodliwe. Z jednej strony stymulują napływ kolejnych nielegalnych przybyszów z Afryki, a z drugiej działają na korzyść grup przestępczych przerzucających ludzi do Europy” - podkreśliła.

Przedstawicielka Vox wskazała, że proceder przerzucania nielegalnych migrantów z Maroka na andaluzyjskie wybrzeże doprowadził do drastycznej w ostatnim czasie liczby zgonów afrykańskich przybyszów podczas przepraw morskich. “Z naszych szacunków wynika, że przy brzegach Andaluzji utonęło w 2018 roku 809 osób, czyli o 250 proc. więcej niż w 2017 roku” - dodała Luz Belinda Rodriguez.

Partia Santagio Abascala, która według sobotniego sondażu GESOP mogłaby zapewnić sobie w kwietniowych wyborach od 43 do 46 mandatów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, opowiada się za natychmiastowym wydaleniem z Hiszpanii wszystkich nielegalnych migrantów.

Rządzący Hiszpanią od czerwca 2018 roku socjalistyczny gabinet Pedro Sancheza pomimo wyznawanej początkowo polityki otwartości na migrantów w ostatnich miesiącach wprowadził m.in. restrykcje dla organizacji pozarządowych wysyłających na Morze Śródziemne statki w celu udzielania pomocy płynącym w kierunku Hiszpanii migrantom.

Rząd Sancheza zwracał się też już kilkakrotnie do Brukseli o przywrócenie zasady obowiązkowego rozdziału nielegalnych migrantów między członków UE, a także o regularne, coroczne wypłaty pieniędzy dla Maroka na usprawnienie kontroli jego granic.

W styczniu hiszpańskie media ujawniły, że rząd planuje ograniczenie o połowę liczby przyjmowanych nielegalnych migrantów z Afryki. Miałoby temu służyć m.in. zredukowanie w 2019 roku patroli okrętów hiszpańskiego Ratownictwa Morskiego na Morzu Śródziemnym. Tylko w 2017 roku wyłowiły one 23 tys. zmierzających do Hiszpanii migrantów.

Według statystyk MSW Hiszpanii między 1 a 15 stycznia 2019 roku do tego kraju przybyło drogą morską 2845 nielegalnych migrantów, czyli o cztery razy więcej niż w analogicznym okresie w roku wcześniejszym. W całym 2018 roku dotarła ich tam rekordowa liczba 64,3 tys., z czego 57,5 tys. przez Morze Śródziemne.

Marcin Zatyka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9559 4.0359
EUR 4.2796 4.366
CHF 4.4937 4.5845
GBP 4.9968 5.0978

Newsletter