Prawo, polityka

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - 19 grudnia 2018 r. została podpisana umowa ws. przekazania Stoczni Szczecińskiej oraz Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia pod nadzór Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.  

Umowę zmiany udziałów i akcji podpisali przedstawiciele Funduszu Rozwoju Spółek SA oraz MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Na podstawie tej umowy faktyczny nadzór nad szczecińskimi stoczniami przeszły z Ministerstwa Obrony Narodowej do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Tym samym kończy się pierwszy etap odtwarzania potencjału Stoczni Szczecińskiej i MSR Gryfia i daje szansę obu podmiotom na zwiększenie ich potencjału produkcyjnego oraz ekonomicznego - tyle oficjalny komunikat.

Warto przypomnieć, że do historycznej nazwy Stocznia Szczecińska powrócono w połowie października br. Wcześniej zakład funkcjonował pod nazwą Szczeciński Park Przemysłowy. Powołany on został do zarządzania aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządzał 45 ha z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z unijnym prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia SA powstała w wyniku połączenia dwóch zakładów, które od września 2013 r. prowadzą działalność operacyjną jako jedna spółka. Stocznia posiada dwa zakłady produkcyjne - w Szczecinie i Świnoujściu.

Głównym zadaniem Funduszu Rozwoju Spółek SA jest wspieranie przedsiębiorstw, głównie z obszaru gospodarki morskiej w prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej, a także w realizacji procesów restrukturyzacji.

rel (MGMiŻŚ), Kacper Reszczyński (PAP)

Fot.: Piotr B. Stareńczak

+10 niech PiS rządzi dalej...
"Tym samym kończy się pierwszy etap odtwarzania potencjału Stoczni Szczecińskiej i MSR Gryfia...". Kończyć się ten etap miał z chwilą przejęcia do PGZ, miały być budowane okręty wojenne, nawodne i podwodne... I znów wyszedł wielki pierd - niech PiS rządzi dalej...
21 grudzień 2018 : 10:04 Pies _na_buraki | Zgłoś
+12 cud
to jakby bogaty dał 2 puste dzbany biednemu aby się napił :)
21 grudzień 2018 : 22:03 Tolek | Zgłoś
+6 umowa!
"...nadzór nad szczecińskimi stoczniami przeszły z Ministerstwa Obrony Narodowej do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej...." Pozostają jeszcze : Ministerstwo Zdrowia (psychicznego chyba), Ministerstwo Finansów (ktoś musi zapłacić), Min. Środowiska ( żeby nie nabrudzili) itd. Sztafeta się zaczęła, ile jeszcze ministerstw "przejmie nadzór" tego pewnie nawet sam PREZES nie wie.
22 grudzień 2018 : 17:21 maciek2 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter