Prawo, polityka

Szczecińscy posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli we wtorek w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Według nich SPP bezprawnie używa nazwy "Stocznia Szczecińska" i przedstawia fałszywe certyfikaty.

"Składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z fałszerstwem certyfikatów oraz z nazwą (Stocznia Szczecińska)" – powiedział we wtorek dziennikarzom poseł PO Norbert Obrycki.

Według posła PO Arkadiusza Marchewki, politycy Platformy "mają wątpliwości" co do certyfikatów prezentowanych w materiałach Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Marchewka zaprezentował folder, „który Park Przemysłowy przekazuje swoim kontrahentom". Zdaniem polityków Platformy zdjęcie widniejącego na nim certyfikatu zawiera nazwę przedsiębiorstwa, „które nie istnieje" (Stocznia Szczecińska), a także adres huty ze Stalowej Woli zamiast adresu szczecińskiej spółki.

Marchewka przedstawił też wypis z Krajowego Rejestru Sądowego sprzed "czterech dni", według którego przedsiębiorstwo nazywa się "Szczeciński Park Przemysłowy, Sp. Z.o.o". "To znaczy, że przedsiębiorstwo i zarząd, który to przedsiębiorstwo nadzoruje, wprowadza opinię publiczną i swoich kontrahentów w błąd" - uważa polityk.

Pełnomocnik marszałka województwa ds. gospodarki morskiej Rafał Zahorski podkreślił, że w folderze na zdjęciu certyfikatu włoskiego towarzystwa klasyfikacyjnego RINA została "wklejona cyfrowo" nazwa Stocznia Szczecińska Sp. Z.o.o. "Ta spółka nie istnieje w KRS, w związku z tym jest to fałszerstwo" - powiedział. Dodał, że "nielegalne jest" publikowanie certyfikatów "jakiejkolwiek firmy, która robi certyfikacje" bez podania numeru. Jak zaznaczył, certyfikaty zostały wydane SPP dopiero w sierpniu.

Zapytany o sprawdzenie tych informacji w RINA Zahorski odpowiedział, że prowadził "zażyłą korespondencję" z towarzystwem, która potwierdziła jego tezy. "W momencie wydawania tej ulotki (tj. materiałów spółki - PAP) nawet nie zostały ukończone wszystkie etapy certyfikacji" - powiedział.

Do zarzutów odniósł się prezes zarządu spółki Andrzej Strzeboński. Jak powiedział, 29 grudnia ub. r. walne zgromadzenie przyjęło nazwę "Stocznia Szczecińska". "Skutecznie, prawną uchwałą zgromadzenia wspólników w Warszawie taką decyzję podjęto" – podkreślił. Wniosek do szczecińskiego KRS zarząd złożył 18 stycznia br. – poinformował Strzeboński. „Z pokorą oczekujemy” – zaznaczył.

Komentując zarzut sfałszowania certyfikatu prezes zarządu powiedział, że "Stocznia Szczecińska ani Szczeciński Park Przemysłowy nie posiadały i nie posiadają żadnego sfałszowanego dokumentu". Dodał, że nie obawia się złożonego do prokuratury zawiadomienia. "Szczeciński Park Przemysłowy – Stocznia - nie mamy sobie nic do zarzucenia. Czynimy to, co winniśmy Szczecinowi, historii, sobie, stoczniowcom" – zaznaczył Strzeboński.

Szczeciński Park Przemysłowy powołany został do zarządzania aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządzał 45 ha z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z unijnym prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

autorka: Elżbieta Bielecka

 
+8 Ale wstyd !!!
Platforma która zamknęła Stocznie Szczecińska ma pretensje że ona wraca !!
18 wrzesień 2018 : 13:40 XYZ | Zgłoś
+5 Aster
Platforma zamknęła ? Chyba nie znasz faktów. To bezmyślna polityka PiS, który sypał publiczne pieniądze do nierentownej SSN bez przedstawienia i uzgodnienia jakiegokolwiek planu naprawczego doprowadził do tego, że komisja musiała zastosować prawo o zakazie pomocy publicznej.
18 wrzesień 2018 : 18:15 J | Zgłoś
+3 Komisja miała prawo zamknąć
Ale dlaczego nie zamknęła dwóch stoczni w Niemczech które przynosiły straty i żyły na państwowym garnuszku(obydwie budują teraz blisko 350 metrowy statek pasażerski), dlaczego nie zamknęła koncern motoryzacyjny PSA we Francji który dostał pare miliardów euro pomocy publicznej? Nareszcie dlaczego nie ukarała kilka PRYWATNYCH europejskich banków które dostały wiele miliardów euro pomocy??!!!! A przyczepiła się do polskich stoczni które iały szansy wyjść po 2009 roku na prostą??!!!!
19 wrzesień 2018 : 14:27 XYZ | Zgłoś
+2 Czyja racja ?
Pytanie, czy te niemieckie stocznie, francuski PSA i europejskie banki, oddały publiczne pieniądze, które otrzymały ? Bo jeśli tak, to wszystko jest OK. KE doszła do wniosku, że nie ma szans na to, by polskie stocznie mogły kiedykolwiek zwrócić otrzymane od państwa pieniądze. A to w jakim stanie są inne państwowe stocznie, Gryfia, Nauta, czy przejęta niedawno przez PGZ dawna Stocznia MW dowodem, że KE miała rację. Te stocznie ledwo co przędą, a przecież powinny kwitnąć.
19 wrzesień 2018 : 15:33 Jato | Zgłoś
+2 Jak nie trudno się domyśleć nie oddały
Tylko Polacy są je***i w UE!przykład sprawa pogłębienia rzek i budowy kanałów łączących Wisłe i Odre oraz Wisłe z Elblągiem gdzie ue przez lata nas do tego zmuszała a jak chcemy to nie bo ptaki się tam zalęgują, oczywiście nie dotyczyło to w Niemczech. Mówisz o Naucie. Ta państwowa stocznia co przez lata przynosiła zyski i nie miała długów dopóki nie dobrał się do niej platformiany twór o nazwie MARS który zwolnił wieloletniego prezesa Zielonke który bardzo dobrze prowadził firme a wsadził czterdzieści osób z "firmy"(czytaj brat szwagra, wujek siostry szwagra i brat Mariana z pod budy z piwem) którzy zadłużyli Naute na ponad czterysta milionów złotych (na własne oczy widziałem kiedyś taką "fachure" która przyszła z fabryki okien z pod Bydgoszczy co czytała rysunek do góry nogami i ie wiedziała gdzie jest lewa i prawa burta...)i rokowania są takie ża Nauta może z tych długów nie wyjść...
19 wrzesień 2018 : 17:39 XYZ | Zgłoś
-6 Co zrobił PiS dla jej ratowania za poprzednich swoich rządów ?
Komuna nie wróci, to tylko twoje marzenia.
19 wrzesień 2018 : 07:01 . | Zgłoś
-3 poseł PO Norbert Obrycki
PO odlecialo calkowicie, czy robi to na zlecenie inwestora z KATARU z polecenia TUSKA?
18 wrzesień 2018 : 14:22 Jadwiga | Zgłoś
-13 moim zdaniem sprytne to jest
The best way to get attention is often to provoke the other side into attacking you.
18 wrzesień 2018 : 15:13 hihi | Zgłoś
-4 Niemcy są za
PO może być dumna ze swoich posłów reprezentujących interesy Niemców - tak jak cała PO zresztą.
18 wrzesień 2018 : 16:59 Marek 50+ | Zgłoś
+1 Zwykły cyrk
To Niemcy przeszkadzają budować PiS-owi statki w dawnej Stoczni Szczecińskiej ? Tak to sobie wykombinowałeś ?! Jeśli posłowie PO reprezentują interesy Niemiec, to politycy PiS reprezentują interesy dyrektora cyrku. Bo to co oni wyprawiają teraz w Polsce, to istny cyrk. Stocznia Sczecińska jednym z przykładów. Pozostaje pytanie, kto jest tym dyrektorem ?
19 wrzesień 2018 : 09:48 Jato | Zgłoś
-1 Niech te POpaprance lepiej milczą
Szkoda czasu, tekstu i na koniec GLOSU na PO
18 wrzesień 2018 : 17:31 Sławomir Pitras | Zgłoś
+7 Stocznia Szczecińska
i co Pisowskie trole niepodoba sie, że to po rządach prawych i sprawiedliwych (2005-2007) trzeba było za łamanie prawa zamknąć Stocznie Szczecinską? to wasze "orły" doprwadziły do tego nieszczęścia
18 wrzesień 2018 : 18:46 marek 111 | Zgłoś
-1 bat na PO
Stocznie niemieckie, duńskie, francuskie otrzymały pomoc publiczną, przetrwały i funkcjonują. Tylko te Polaczki niedobre, łamią niemieckie prawo dobre dla Niemiec. Ja, ja, naturlich.
19 wrzesień 2018 : 16:23 bat na PO | Zgłoś
+6 Czy
Na czyje polecenie sprawa wyprowadzania pieniędzy z Gryfii została przeniesiona do Gdańska słynnego z niepamięci prokuratorów co robili parę dni wcześniej z aferami typu Amber Gold? Czyżby prokuratura w Szczecinie znalazła coś niemiłego w pracy zarządów z czasów kiedy siłowo łączono dobrze prosperującą Msr z bankrutem gryfią na polecenie władz ms TFI Mars gdzie władze towarzystwa siedziały w zarządach obu stoczni i w nowobudowanej fabryce podstaw morskich gdzie większościowym udziałowcem byli Niemcy z firmy bilfinger ? Przecież to jest oczywisty konflikt interesów żeby szef rady nadzorczej Msr był w radzie nadzorczej Gryfii i bilfinger mars offshore sp zoo też a marszałek z nadania PO za wkopanie pierwszej łopaty zapłacił niemieckiej firmie 90 mln z dotacji unijnych na rozwój polskiego wojewodztwa. A ministertwo skarbu dokładało swoje dotacje zamiast dbać o polskie stocznie które były i są w Marsie
18 wrzesień 2018 : 19:06 Filip z konopi | Zgłoś
+6 Magicy
Imaginacja to nie tylko dziedzina, którą się zajmują Duda, młody Morawiecki, ale i inni politycy PiS. Rok temu położyli stępkę pod wyimaginowany prom, a w tym roku z Parku Przemysłowego odtworzyli Stocznię Szczecińską. Wirtualną stocznię oczywiście. Przy takiej wyobraźni niedługo się dowiemy, że to PiS wynalazł koło.
18 wrzesień 2018 : 20:43 Jato | Zgłoś
-2 Szczeciński Moloch
Teraz to już nie jest ważne,czy to PO czy PIS doprowadziło do upadłości stoczni.Kto pracował w zagranicznych dobrze prosperujących stoczniach, ten wie,że Stocznia Szczecińska miała gigantycznie rozbudowaną biurokrację, z wieloma pracownikami,którzy byli tylko po to, aby brać pieniądze.Ta firma nie miała szans utrzymać się na rynku.
18 wrzesień 2018 : 22:16 Paweł Góra | Zgłoś
-2 kłody w szprychy
Jak to pomoże szczecińskim pracownikom? W jaki sposób wpłynie to pozytywnie na rozwój? Z treści wynika że widzieli jakieś zdjęcie z jakieś broszury informacyjnej? Jakiś grafik zmienił napis w celach PR? PO zajmują się już jawnie interesami obcych krajów na terenie Polski.
19 wrzesień 2018 : 07:43 Mikuśny | Zgłoś
+3 To tylko propaganda
Kłody w szprychy i interesy obcych krajów ? Tak na marginesie, każdy kraj dla Polski jest obcy. Przecież to nie PO przeszkadzało PiS-owi budować prom dla PŻB, którego stępkę Brudziński, Morawiecki i Gróbarczyk uroczyściew położyli na pochylni Wulkan w czerwcu ubiegłego roku. Po co była ta szopka ? Chcesz żyć w wirtualnym świecie stworzonym przez polityków PiS ? Gdzie co innego widzisz, co innego słyszysz ? Ze stępką zamiast promu i Stocznią Szczecińską, której tak naprawdę nie ma ? Stocznia, której nawet nie ma na papierze, nic nigdy nie wybuduje.
19 wrzesień 2018 : 09:40 Jato | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter