Prawo, polityka

Będziemy pilnować każdego dnia, żeby za cztery lata tunel został rzeczywiście otwarty - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej uroczystości podpisania umowy na budowę tunelu w Świnoujściu, łączącego wyspy Uznam i Wolin.

Morawiecki zwrócił uwagę, że akurat w dniu 17 września, czyli w 79-tą rocznicę "rozdarcia Polski" po napaści Niemiec hitlerowskich i Związku Sowieckiego, dokonuje się symboliczne "scalania Polski" poprzez budowę tunelu w Świnoujściu. "Będziemy pilnować każdego dnia, żeby tunel za cztery lata został rzeczywiście otwarty, żeby to połączenie okazało się faktem, żeby przełamać coś, co było charakterystyczną cechą wielu lat poprzednich - tę niemożność, imposybilizm" - powiedział Morawiecki. "Wierzę, że przez takie inwestycje jak ta nie tylko będziemy sklejać Polskę w wymiarze materialnym, infrastrukturalnym, symbolicznym, międzyludzkim, ale pokażemy też, na co stać Polskę w wymiarze rozwojowym i gospodarczym" - dodał. Zdaniem szefa rządu to jest więc symboliczny dzień, w którym "przełamujemy wiele dotychczasowych schematów".

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna, będąca również częścią toru wodnego do portu w Szczecinie. Najważniejszą częścią projektu ma być tunel o długości 1,76 km, który pozwoli kierowcom przejechać pod rzeką Świną. Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, a dofinansowania unijnego - ponad 775 mln zł. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Tunel zaprojektuje i wybuduje Porr SA (lider konsorcjum), Porr Bau GmbH (Austria), Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut AS (Turcja) oraz Energopol Szczecin SA - wynika z informacji służb prasowych świnoujskiego magistratu. Inżynierem kontraktu jest Sweco Consulting z Poznania (lider konsorcjum), Sweco GmbH z Bremy i Lafrentz Polska z Poznania.

pś/ pad/

+6 Kiedy wreszcie przestaniecie cytować i pokazywać tego patologicznego kłamcę?
Normalnie Antoni Smoleński nr.2.
Nie potrafi otworzyć ust żeby nie skłamać. Non stop krytykuje swoich poprzedników, do których też próbował się "przyklejać". Wyjątkowo obrzydliwa kreatura.
18 wrzesień 2018 : 06:28 . | Zgłoś
-5 strzał w dziesiątkę
Każda inwestycja związana z morzem zwróci się 10-krotnie.Teraz czekamy na rozpoczęcie przekopu Mierzei Wiślanej i rozbudowę portu w Elblągu..Bravo.Steady as she goes!Morze jest wspaniałym katalizatorem rozwoju gospodarczego.
18 wrzesień 2018 : 07:11 hihi | Zgłoś
+3 tunel
tak szczekają na Unię a tu jak widać nic tak nie jest dobre jak branie pieniążków
18 wrzesień 2018 : 09:41 henryk henrykowski | Zgłoś
0 Karawana idzie dalej
Teraz tunel,niebawem przekop przez Mierzeję,potem CPK i rozwijający pięknie się projekt Trójmorza do którego przystąpią Mołdawia,Białoruś i Ukraina,będzie pięknie.
18 wrzesień 2018 : 10:32 hihi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter