Prawo, polityka

Hiszpańskie media, informując o piątkowej wizycie szefa MSZ Polski Jacka Czaputowicza w Madrycie podkreślają, że jego spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii Alfonso Dastisem zbliżyło oba kraje w kwestii określenia priorytetów bezpieczeństwa.

Kilka hiszpańskich dzienników w sobotę poinformowało o wizycie ministra Czaputowicza na swoich stronach internetowych, bądź w papierowych wydaniach. Podsumowania polsko-hiszpańskich rozmów podjęły się także media regionalne oraz portale wyspecjalizowane w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

Portal informacyjny The Diplomat in Spain opisał wizytę Czaputowicza w tekście pt. „Polska prosi UE, by działać razem przeciw rosyjskiej próbie podzielenia nas”. Wskazał, że jednym z głównych tematów rozmów szefów MSZ Polski i Hiszpanii była ocena stosunków rosyjsko-unijnych po próbie otrucia podwójnego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala.

Hiszpański portal przypomniał m.in., że Madryt jest dziś aktywny na flance wschodniej UE i wysłał w ramach operacji NATO na Łotwę 336 żołnierzy, sześć czołgów Leopard, a także 15 bojowych wozów piechoty Pizarro.

Z kolei dziennik „El Confidencial” odnotował wdzięczność szefa polskiej dyplomacji za obecność hiszpańskich żołnierzy na wschodzie UE, w sąsiadującej z Rosją Łotwie. Gazeta przypomniała, że Dastis zadeklarował, że pozostaną oni tam „tak długo, jak będzie to potrzebne”.

Hiszpański dziennik odnotował też determinację Madrytu i Warszawy, które poparły Wielką Brytanię w sprawie Skripala. Przypomniał, że oba kraje wydaliły już rosyjskich dyplomatów i chcą wspólnie działać w przypadku podobnych zagrożeń.

Także dziennik „La Vanguardia” odnotował, że jedną ze zbieżnych deklaracji obu ministrów była „konieczność wzmocnienia struktury europejskiej, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa i obrony”.

Hiszpańskie media podkreśliły, że zarówno Warszawa, jak i Madryt dostrzegają potrzebę „pozostawania zjednoczonymi przeciwko zagrożeniom”. Zauważając, że jednym z nich jest Kreml, zacytowały piątkową wypowiedź Czaputowicza, zgodnie z którą „Rosja próbuje nas podzielić”.

Agencja prasowa Europa Press wskazuje na wysuwane przez ministra Czaputowicza uwagi, że jednym z zagrożeń jest budowa gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Cytuje szefa polskiego MSZ, który przyznał, że próbował wpłynąć na Dastisa w tej sprawie.

„Nord Stream 2 ma cel polityczny i wszystkie kraje europejskie powinny mieć to na uwadze. Nie wiem, czy udało mi się do tego przekonać mojego rozmówcę” - przypomniała słowa Czaputowicza Europa Press.

Hiszpańska agencja odnotowała, że zgodnie z deklaracją Dastisa Madryt wstrzyma się z oceną budowy gazociągu do czasu decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie. Wskazała, że Hiszpania dostrzega jednak zagrożenie ze strony Rosji w kwestii katalońskich dążeń do secesji. Zacytowała Dastisa, który stwierdził, że jego kraj nie wie, czy Kreml był zaangażowany w działania na rzecz katalońskiego separatyzmu, ale wie, że „takie kampanie prowadzone były z terytorium Rosji”.

Hiszpańskie media wskazują, że o ile głównym zagrożeniem dla Warszawy pozostaje dziś Rosja, o tyle dla Madrytu jest nim terroryzm.

Z Madrytu Marcin Zatyka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter