Prawo, polityka

Lotniskowiec USA ma złożyć wizytę w Wietnamie, co będzie pierwszym takim wydarzeniem od czasów wojny wietnamskiej - poinformowali w czwartek przedstawiciele władz obu państw. Jak się wskazuje, wywoła to zapewne irytację Chin.

Rzecznik Pentagonu, komandor Jeff Davis powiedział, że w trakcie czwartkowego spotkania ministra obrony Jima Mattisa z ministrem obrony Wietnamu Ngo Xuanem Lichem w Hanoi omawiano plan wizyty lotniskowca w porcie Da Nang, co miałoby nastąpić w marcu. Strona wietnamska oczekuje na zgodę wyższych władz w tej sprawie, ale USA spodziewają się, że zostanie ona udzielona - zaznaczył Davis.

Wietnamski resort obrony oświadczył natomiast, że obaj ministrowie zwrócili się ze swymi dotyczącymi wizyty lotniskowca propozycjami do swych zwierzchników. Pomysł taki pojawił się ubiegłego lata, gdy Ngo Xuan Lich był przyjmowany przez Mattisa w Pentagonie.

W ubiegłym tygodniu Mattis zadeklarował, że położenie Wietnamu nad Morzem Południowochińskim czyni z niego kluczowego uczestnika sporów z Chinami o suwerenność nad rozproszonymi na tym akwenie wysepkami i rafami. Wietnam i Chiny stoczyły także krótką wojnę graniczną w 1979 roku.

dmi/ mal/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter