Prawo, polityka

Od 18 do 24 listopada dwanaście pomorskich firm z branży stoczniowej, spożywczej i chemicznej wzięło udział w misji gospodarczej do Chin. Firmom towarzyszyli przedstawiciele administracji samorządowej.

Wyjazd na misję realizowany był przez Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Agencję Rozwoju Pomorza SA przy wsparciu Biura Pomorskiego w Chinach w ramach projektu „Pomorski Broker Eksportowy. Kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim".

Intensywny tydzień w czterech chińskich miastach

Przedsiębiorcy odwiedzili cztery chińskie miasta: Pekin, Qingdao, Liaocheng i Yanggu. Podczas misji poznawali zasady funkcjonowania chińskiego rynku. Rozmawiali z potencjalnymi partnerami biznesowymi, a także, w trakcie trzech seminariów dotyczących Pomorskiego, prezentowali swoje firmy.

– Z całą pewnością możemy powiedzieć, że misja w Chinach była bardzo dobrze zorganizowana i bardzo intensywna, z napiętym programem zarówno dla firm, jak i dla uczelni czy samorządowców – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Pomorskie firmy miały okazje na rozmowy i bezpośrednie spotkania z partnerami po stronie chińskiej, mogły też zorientować się, jakie jest zapotrzebowanie w Chinach na ich produkty czy usługi. Liczymy, że z czasem te pierwsze kontakty i rozmowy zaowocują podpisanymi kontraktami – wyraża nadzieję marszałek. Uczestnicy misji zwiedzili również chińskie fabryki firm Haier, wiodącego producenta AGD, oraz View Max, producenta okien i drzwi. W programie wyjazdu znalazła się także wizyta w niemiecko-chińskim ekoparku technologicznym. Cennych, praktycznych rad udzielili przedsiębiorcom pracownicy Ambasady RP w Pekinie i biura PAIH.

Otwarcie Biura Pomorskiego w Chinach

Pomorscy przedsiębiorcy wzięli również udział w uroczystym otwarciu Biura Pomorskiego w Chinach, którego zadaniem jest wspieranie pomorskich firm w nawiązywaniu eksportowych kontaktów gospodarczych z Chinami. – Biuro Pomorskie w Chinach działa już od 2013 roku. Jego oficjalne otwarcie oznacza, że zaczyna funkcjonować w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy. Czyli projektu, którego głównym zadaniem jest doprowadzenie do jak największego umiędzynarodowienia małych i średnich firm Pomorza – wyjaśnia marszałek Struk. – Oczywiście ta strona działalności biura odpowiada na zapotrzebowanie naszych przedsiębiorców, z których bardzo dużo zainteresowanych jest wejściem na rynek chiński ze swoimi produktami czy usługami. A musimy pamiętać, że jest to bardzo trudna i konkurencyjna gospodarka, bardzo różniąca się od rynku polskiego czy nawet rynków krajów europejskich. Wobec tego pomoc w poruszaniu się po tym rynku, jaką może zaoferować nasze biuro w Chinach, jest nie do przecenienia – dodaje marszałek.

Study in Pomerania

Udział uczelni był związany z projektem Study in Pomorania, w ramach którego ośrodki akademickie prowadzą działania zachęcające zagranicznych studentów do studiowania na naszych uczelniach, a także zwiększające internacjonalizację uczelni oraz wzmacniające konkurencyjność pomorskich uczelni w stosunku do wyższych szkół z innych województw oraz z zagranicy.

Przedstawiciele dwóch pomorskich uczelni, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych, nawiązali kontakty badawcze i artystyczne z tamtejszymi uczelniami. Strona chińska zadeklarowała chęć podpisania listu intencyjnego dotyczącego wymiany studentów, wykładowców oraz wspólnych projektów i publikacji.

Bezpośrednie połączenie lotnicze Gdańsk – Qingdao?

Misji w Chinach towarzyszyły dwa wydarzenia na szczeblu samorządowym: podpisanie listu intencyjnego pomiędzy miastami Gdańsk a Qingdao oraz porozumienia o współpracy pomiędzy Pruszczem Gdańskim a Yanggu. W obu przypadkach współpraca dotyczyć będzie wzmocnienia relacji gospodarczych i handlowych oraz wykorzystania terenów inwestycyjnych.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uczestniczyli w rozmowach z przedstawicielami lokalnej władzy miasta Qingdao oraz prezesem zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego Qingdao na temat uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy tym miastem a Gdańskiem. Dzięki takiemu połączeniu na pewno wzrosłaby także liczba turystów chińskich odwiedzających Pomorze, których przyciąga tu, poza licznymi atrakcjami turystycznymi, także bursztyn – niezwykle ceniony i popularny w Chinach.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Natalia Kłopotek-Główczewska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter