Prawo, polityka

Ambasador nadzwyczajna i pełnomocna Węgier - Orsolya Zsuzsanna Kovács przebywała z wizytą roboczą w zespole portów Szczecin-Świnoujście.

W imieniu spółki, ambasador przywitał prezes zarządu - Dariusz Słaboszewski. W trakcie spotkania i rejsu po Odrze prezes ZMPSiŚ SA zaprezentował oba porty. Rozmawiano także na temat odnowienia polsko-węgierskiej współpracy w zakresie usług portowych - zwłaszcza, że w porcie znajduje się od 1962 r. nabrzeże Węgierskie mierzące 612 m i nawiązujące swą historią do współpracy między oboma krajami.

Obecnie porty w Szczecinie i Świnoujściu są portami tranzytowymi dla Węgier. Pod względem wymiany towarowej z krajami leżącymi na południu Europy, po Czechach i Słowacji, Węgry plasują się na trzecim miejscu. Wymiana towarowa z tym krajem obejmuje w imporcie papier, celulozę i nawozy, natomiast w eksporcie - główne towary to artykuły gospodarstwa domowego, elektronika, materiały budowlane oraz wyroby stalowe.

Spotkanie w porcie poprzedziła wizyta na terminalu LNG w Świnoujściu oraz wspólne z wojewodą zachodniopomorskim Krzysztofem Kozłowskim otwarcie koncertu zespołu Rajkó w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Koncert organizowano w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.

rel (ZMPSiŚ SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter