Porty, logistyka

Transport morski jest jednym z podstawowych filarów handlu międzynarodowego. Należy do najstarszych gałęzi transportu. Obecnie, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zyskał wiele usprawnień zarówno dla logistyków, jak i klientów. Czym charakteryzuje się transport morski?

Rodzaje transportu morskiego

Istnienie wiele środków transportu, które są przeznaczone do przewozu określonych ładunków. Biorąc pod uwagę to kryterium wyróżnia się kontenerowce, masowce, drobnicowce, tankowce, statki Ro-ro (Roll-On i Roll-Off). Najbardziej popularnym statkiem towarowym jest kontenerowiec, który transportuje towary w specjalnie przystosowanych do tego kontenerach.

W przypadku żywności wykorzystuje się kontenery chłodnicze. Do przewozu ładunków bez opakowań stosuje się masowce – towary wsypuje się bezpośrednio do specjalnej wydzielonej ładowni. Innym typem często wykorzystywanych statków są drobnicowce, przystosowane do transportu towarów drobnicowych np. pojedynczych elementów umieszczanych w skrzyniach. Natomiast transport płynnych substancji chemicznych realizowany jest przez tankowce. Statek Ro-ro (rorowiec) przystosowany jest do przewozu pojazdów, w tym samochodów osobowych, ciężarówek, jak również wagonów kolejowych.

Zalety transportu morskiego

Jedną z podstawowych zalet transportu morskiego jest oczywiście cena przewozu towarów. Porównując koszt frachtu do odległości i masy ładunku, statki należą do jednego z najbardziej ekonomicznych środków transportu, szczególnie przy dużych dystansach. Duże znaczenie ma również możliwość przewozu wszystkich rodzajów ładunków, zarówno wielkogabarytowych, sypkich, płynnych czy w stanie gazowym.

Nie ma ograniczeń dotyczących rodzaju transportowanych towarów, jednak niektóre z nich muszą być przewożone specjalnie przeznaczonymi do tego jednostkami. Za pomocą statków można niedrogo wysłać ładunek prawie każdej wielkości do dowolnego miejsca na świecie – o ile znajduje się tam port. Transport kolejowy do krajów leżących za oceanem jest niemożliwy, natomiast lotniczy może być nieopłacalny. Z tego względu transport towarów drogą morską jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Jednak należy pamiętać, że ze względu na długie dystanse, operacje portowe i prędkość poruszania się statków, czas realizacji procesów jest stosunkowo długi. Mimo wszystko transport morski jest bardzo chętnie wybierany ze względu na niskie koszty przewozu międzynarodowego, bezpieczeństwo, dużą pojemność i możliwość transportu dowolnego ładunku.

Jak zorganizować transport morski?

Transport morski wymaga dopełnienia wielu procedur, przygotowania dokumentów handlowych, licencji wywozowych, instrukcji dla towarów niebezpiecznych czy dokumentów celnych. Realizacją tych procesów zajmują się firmy logistyczne, które zapewniają szybki dostęp do kluczowych rynków na całym świecie.

Jedną z firm świadczących usługi logistyczne i transportowe jest Grupa Raben. Posiada własne zasoby i rozległą sieć agentów transportu oceanicznego. Klienci mają również do dyspozycji rozwiązania w zakresie transportu drogowego, kolejowego i lotniczego. Dzięki gęstej sieci połączeń transportowych, Grupa Raben jest stanie zaoferować niezawodny transport door-to-door niemal na całym świecie. Jednak to nie koniec korzyści – za sprawą dużych wolumenów oraz specjalnych planów alokacyjnych u armatorów klienci otrzymują wyjątkowo konkurencyjne ceny frachtu. Osoby zlecające transport drogą morską mogą liczyć na pełną transparentność kosztów, szybki przepływ informacji oraz obsługę spedycyjno-celną w eksporcie, imporcie oraz tranzycie towarów. Transport morski ze względu na szerokie możliwości jest bardzo chętnie wykorzystywany zarówno przez duże firmy, jak i odbiorców detalicznych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter