Porty, logistyka

Władze Stanów Zjednoczonych pomogą Bukaresztowi usprawnić transport surowców, głównie zboża z Ukrainy do innych państw - wynika z ustaleń z sobotnich rozmów rumuńsko-amerykańskich. Działania te mają służyć zwiększeniu przepustowości portu w Konstancy i portów naddunajskich, głównie w Gałaczu.

Gałacz, to port rzeczny obsługujący także statki pełnomorskie, jednak nie należące do dużych. W ciągu ostatniego roku odnotowano w tym porcie zawinięcia zbiornikowców o nośności nie większej, niż 20 000 t, statków wielozadaniowych / drobnicowców o nośności nie przekraczającej 10 200 t nośności i masowców o maksymalnej noścności ok. 8200 t.

Port w Gałaczu (Galatz, Galati) ma powierzchnię prawie 900 000 m², nabrzeża o łącznej długości prawie ok. 7 km z 56 stanowiskami dla statków, 12,5 km torów / bocznic kolejowych o rozstawie europejskim, a na niektórych nabrzeżach dostępne także szerokie tory (standard rosyjski). Port posiada m.in. terminal kontenerowy, paliwowy, rudowy i zbożowy. W Gałaczu ulokowana jest stocznia holenderskiego koncernu Damen.

Jak poinformowała rumuńska agencja Agerpres, kierowana przez senatora Roberta Portmana delegacja USA zobowiązała się do wsparcia "wysiłków Rumunii na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego (…) krajów, uzależnionych od żywotności ukraińskiej gospodarki, głównie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej”.

Podczas sobotniego spotkania w stolicy Rumunii, w którym uczestniczył premier tego kraju Nicolae Ciuca, strona amerykańska zobowiązała się do wsparcia Bukaresztu w rozbudowie infrastruktury logistycznej i transportowej, służącej usprawnieniu wysyłki ukraińskiego zboża, a także do pomocy rumuńskiemu rolnictwu.

Delegacja z USA wyraziła też gotowość do wsparcia finansowania rumuńskich projektów, związanych z energią jądrową, transportem rumuńskiego zboża, nawadnianiem terenów uprawnych oraz inwestycjami w przemyśle. Władze Rumunii zaapelowały dodatkowo o wsparcie militarne.

Strony zgodziły się, że poważne wzmocnienie wschodniej flanki (NATO - PAP) nowoczesnymi technologiami wojskowymi oraz znacząca obecność USA i innych sojuszników są kluczowe dla utrzymania niezbędnej gotowości bojowej i odstraszania w obliczu rosyjskich strategicznych projektów ofensywnych w regionie" - podał rząd Rumunii.

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Fot., mapy: apdmgalati.ro 

Położenie portu Gałacz i jego główne rejony / terminale
Położenie portu Gałacz i jego główne rejony / terminale

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter