Porty, logistyka

Ratownicy z Brzegowej Stacji Ratownictwa Morskiego SAR w Ustce usuwali w ostatni piątek zanieczyszczenia ropopochodne z terenu portu morskiego w Ustce. Akcja trwała ponad dwie godziny.

Do zdarzenia doszło w piątek 18 marca, około godziny 12:45, w zachodniej części portu morskiego w Ustce, w Basenie Rybackim.

Z informacji przekazanych nam przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni wynikało, że w do wody dostała się znaczna ilość paliwa żeglugowego. Plama ropy zajęła już cały Basen Rybacki i wydostaje się na kanał portowym – czytamy na stronie BSR Ustka działającej na portalu społecznościowym Facebook. - W ciągu 20 minut od ogłoszenia alarmu udało się nam specjalistycznymi zaporami olejowymi odciąć basen od kanału portowego i zatrzymać rozprzestrzenianie się zanieczyszczenia. Kolejnym elementem działania była neutralizacja rozlewu przy pomocy specjalistycznej chemii, która neutralizuje cząsteczki ropy i zamienia je w biodegradowalne elementy. Działania te prowadzone były zarówno z nabrzeży jak i z pokładu skutera ratowniczego R-6. Akcja neutralizacji zanieczyszczeń zajęła nam ponad godzinę.

Ratownicy działania zakończyli około godziny 15 całkowicie neutralizując zanieczyszczenie z Baseny Portowego. Według ich szacunków do wody trafiło kilkanaście litrów oleju napędowego.

Wyjaśnianiem przyczyn zdarzenia i ustalaniem sprawcy zajmie się Kapitan Portu Morskiego w Ustce wraz z Inspektorem Ochrony Środowiska Urzędu Morskiego w Gdyni.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter