Offshore

Branża morskiej energetyki wiatrowej stoi przed poważnym wyzwaniem związanym z instalacją coraz większych monopali. Grupa Ulstein chce opatentować innowacyjny projekt polegający na bezpieczniejszym i bardziej konkurencyjnym transporcie i montażu wspomnianych konstrukcji.

Koncepcja U-Stern opracowana przez Ulstein Design & Solutions B.V. pozwala na wzdłużne składowanie monopali na statku i ustawianie ich w pionie (do instalacji) w płaszczyźnie symetrii statku. To umożliwia ustawienie się statku dziobem do fali w trakcie instalacji, minimalizując ruchy statku, a także redukując zużycie paliwa przez pędniki systemu pozycjonowania dynamicznego.

Sam kształt z U-Stern z wcięciem w kadłubie zapewnia znakomitą osłonę przed falowaniem. Łącząc U-Stern z poprzecznymi i wzdłużnymi systemami bliskiego transportu ślizgowego lub tocznego (skidding systems), eliminuje się podnoszenie monopali z pozycji poziomej w niestabilnych warunkach offshore, ponieważ główny żuraw statku instalacyjnego używany jest jedynie dla wsparcia ustawiania monapala do pozycji pionowej (przy pełnej kontroli ruchu podnoszonego obiektu) i do opuszczania fundamentu (monopala) znajdującego się już w pozycji pionowej.

Kształt i lokalizacja wcięcia w kadłubie zostały precyzyjnie wykonane po symulacji obliczeniowej dynamiki płynów (ang. CFD – Computational Fluid Dynamics) i analizy ruchu - mówi Ko Stroo, Product Manager/Lead Naval Architect w Ulstein Design & Solutions BV.

Ponad dwa lata prac badawczo-rozwojowych pozwoliły lepiej zrozumieć, jak poprawić dynamikę związaną z instalacją monopali. Zaowocowało to tym, że U-Stern ma więcej zalety w porównaniu z "tradycyjną" montażem tego typu konstrukcji z burty statku. Ulstein wymienia m.in. 50-procentową redukcję zużycia energii w operacjach z dynamicznym pozycjonowaniem, ochronę przed zafalowaniem, stabilność podczas wykonywanych operacji, a dzięki temu poprawę bezpieczeństwa całego procesu.

W ostatnich miesiącach zaprezentowaliśmy U-Stern głównym wykonawcom i operatorom, z których wielu uznało go za najbardziej realne rozwiązanie do instalacji monopali nowej generacji – spuentował Edwin van Leeuwen, dyrektor zarządzający Ulstein Design & Solutions BV.

rel (Ulstein), AL, PBS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter