Offshore

Połowa nowych mocy w morskiej energetyki wiatrowej w 2020 r. pojawiła się w Chinach - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Global Wind Energy Council (GWEC). Ogółem moc morskich farm wiatrowych na całym świecie zwiększyła się w zeszłym roku o 6,067 GW.

To niewielki spadek w stosunku do roku 2019, kiedy to przybyło 6,145 GW. Chiny z wynikiem nieco przekraczającym 3 GW znalazły się na czele krajów z najszybszą rozbudową morskich mocy wiatrowych trzeci rok z rzędu. Prawie jedna czwarta przypadła na Niderlandy, gdzie przybyło niemal 1,5 GW. 706 MW doszło w Belgii, ponad 483 MW w Wielkiej Brytanii, a 237 MW w Niemczech.

Na całym świecie jest ponad 35 GW mocy offshore wind. Krajem z największą mocą morskich farm pozostaje Wielka Brytania, ale Chiny prześcignęły Niemcy i zajęły drugie miejsce.

Poza Chinami i Europą morskie wiatraki pojawiły się u brzegów Korei Południowej - 60 MW, i USA - 12 MW.

Wśród nowinek technologicznych GWEC odnotowało pojawienie się pływających turbin o mocy 17 MW u brzegów Portugalii.

O ile Europa pozostaje największym światowym rynkiem dla offshore wind, to region Azji i Pacyfiku będzie odgrywał coraz ważniejszą rolę, kiedy tak duże gospodarki jak Korea Płd. oraz Japonia wyznaczyły sobie ambitne cele w energetyce wiatrowej - ocenia Feng Zhao z GWEC.

Jak dodał, szybko będzie rosnąć rynek amerykański. Stany Zjednoczone szybko staną się bardzo ważnym miejscem dla offshore wind, ponieważ nowa administracja Joe Bidena jasno sygnalizuje, że pracuje nad przyspieszeniem wzrostu tego jakże ważnego obszaru - dodał Feng Zhao.

źródło wykresu: GWEC

+1 Chiny przede wszystkim sa liderem w budowie elektrowni weglowych
Powtarzacie jakies propagandowe teksty, z ktorych wynika jak to Chiny super sa wiatrowe, a tu prosze taki news z Reutersa:
SHANGHAI (Reuters) - China put 38.4 gigawatts (GW) of new coal-fired power capacity into operation in 2020, according to new international research, more than three times the amount built elsewhere around the world and potentially undermining its short-term climate goals. Co sie tlumaczy mniej wiecej, ze w 2020 roku uruchomili elektrowni weglowych na 38.4 GW, czyli tyle ile cala reszta swiata uruchomila, oraz ze to prawdopodobnie torpeduje krotkoterminowe cele klimatyczne. Ale z Portalu to my sie dowiemy jakie cudowne sa Chiny, bo postawili troche wiatrakow, ktore potem beda sprzedawac Polsce np.
26 luty 2021 : 07:33 Dziaders | Zgłoś
+1 W ogole jak zabawnie wyglada to swiatowe 6GW wiatrakow gdy tylko same Chiny w tym czasie otworzyly 38GW elektrowni weglowych
A na portalu tylko wiatraki i wiatraki. I to jeszcze wszystko z podatkow bedzie
26 luty 2021 : 07:36 Dziaders | Zgłoś
-1 Wiatraki z podatków
Cytuję Dziaders:
A na portalu tylko wiatraki i wiatraki. I to jeszcze wszystko z podatkow bedzie


Rzeczywiście dziwne, że na Portalu Morskim piszą o wiatrakach na morzu, a nie ma ani słowa o elektrowniach węglowych.
26 luty 2021 : 07:59 Rambo Rambo | Zgłoś
+1 Bez przesady
na SG PM stoi inny artykul juz tylko o energetyce wiatrowej ogolnie przede wszystkim na ladzie. To czemu nie maja pisac o calym rynku energetycznym? Wiatraki na ladzie beda opisywac a kopalni juz nie? Czemu nie pisza np o otwieraniu platform wydobywczych, w Chinach tez otwieraja buduja kolejne FPSO i jackety. Ale nie tylko tam. Czemu te wiatraki i wiatraki i to jeszcze z pieniedzy podatnikow. Licza oczywiscie na spawanie konstrukcji, ale to chyba slabe ambicje.
26 luty 2021 : 10:39 Dziaders | Zgłoś
0 jeszcze dużo miejsca na lądzie
W dobrej strefie dobrych wiatrów jest na lądzie jeszcze dużo miejsca
27 luty 2021 : 07:58 romek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter