Offshore

Decyzja polskiego UOKiK o nałożeniu grzywny na spółkę Engie, będącą jednym z zachodnioeuropejskich partnerów Gazpromu w Nord Stream 2 raczej nie zaszkodzi samemu projektowi - ocenia jeden z głównych rosyjskich dzienników "Kommiersant". 

Komentując wydaną w piątek decyzję, gazeta zaznacza, że "raczej nie zdoła ona zaszkodzić" Nord Stream 2, "ponieważ gazociąg nie przebiega przez terytorium ani wody Polski". Również poza Polską przeprowadzane są operacje związane z finansowaniem projektu - dodaje.

Operator gazociągu, spółka Nord Stream 2, jest zarejestrowana w Szwajcarii, podobnie jak finansująca projekt struktura Shella w Holandii zarejestrowane są analogiczne struktury pozostałych uczestników projektu: Wintershall, Uniper i OMV. "UOKiK może teoretycznie nałożyć grzywnę na rosyjski biznes Gazpromu czy Shella, a także starać się o działania zabezpieczające, które zatrzymałyby budowę gazociągu bądź jego finansowanie, w innych krajach UE, jednak w tym celu polski regulator musi udowodnić swoją rację przed sądami tych krajów" - ocenia "Kommiersant".

Cytowany przez dziennik prawnik Aleksandr Pachomow uważa, że w razie nałożenia kar firmy mogą zwracać się do lokalnych sądów w krajach Unii, a także do Sądu UE. "Kommiersant" zaznacza, że Polska "konsekwentnie wypowiada się przeciwko Nord Stream 2, próbując zatrzymać go wszelkimi możliwymi środkami". Jeśli dochodzenie UOKiK spowoduje "chociażby spowolnienie budowy" gazociągu, to "pomogłoby to władzom Polski w ich staraniach" - ocenia rosyjski dziennik.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w piątek o nałożeniu kary w wysokości 172 mln zł dla spółki Engie Energy za nieudzielenie informacji w postępowaniu przeciw Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2. To najwyższa w historii urzędu kara nałożona na spółkę.

Z kolei rzecznik operatora budującego gazociąg powiedział agencji TASS, że decyzja polskiego UOKiK o nałożeniu grzywny na spółkę Engie, będącą jednym z zachodnioeuropejskich partnerów Gazpromu w Nord Stream 2, nie jest związana z realizacją projektu Nord Stream 2.

"Działania antymonopolowego urzędu Polski nie są związane z realizacją projektu Nord Stream 2 jako takiego. Realizacja projektu jest oparta na przestrzeganiu wszystkich obowiązujących przepisów i aktów normatywnych i jest z nimi zgodna. Nord Stream 2 otrzymał wszystkie wymagane pozwolenia od wszystkich krajów, przez które wody i terytorium przebiega i kontynuuje prace według planu" - powiedział rosyjskiej agencji rzecznik spółki Nord Stream 2 AG, będącej operatorem budowy gazociągu, Jens Mueller.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku. Jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Przeciwne budowie Nord Stream 2 są m.in.: Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA. Budowa NS2 opóźniła się; Dania dopiero pod koniec października br. wydała zezwolenie na ułożenie rurociągu w swoich wodach.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter