Inne

Przyspieszenie inwestycji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej obserwujemy na całym świecie. Pojawiają się nowe farmy wiatrowe, modernizowane są istniejące instalacje, wzrasta moc turbin, a także pojawiają się technologiczne innowacje. To wszystko sprawia, że zarówno deweloperzy, jak i ubezpieczyciele muszą zarządzać szeregiem ryzyk, aby skutecznie skalować morską energetykę wiatrową.

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej, jako źródła czystej energii, jest dziś niekwestionowany. Jej znaczenie rośnie z każdym rokiem za sprawą międzynarodowych zobowiązań i regulacji dotyczących obniżania emisji CO2. Nie bez znaczenia pozostaje także sytuacja geopolityczna, która znacząco przyspiesza proces dywersyfikacji źródeł energii. W Polsce trwają prace nad pierwszymi inwestycjami i jeżeli założone harmonogramy zostaną zrealizowane, to już w 2026 roku w Polsce popłynie pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych.

Główne ryzyka okiem doświadczonych ubezpieczycieli

Ryzyk, które trzeba wziąć pod uwagę w czasie ubezpieczeń, jest wiele i można je rozpatrywać w kilku podstawowych kategoriach. Pierwsze to uszkodzenia dotyczące konstrukcji elementów farmy wiatrowej (m.in. turbin i kabli, kolizje z innymi statkami), dalej uszkodzenia elektryczne, takie jak awarie systemów elektrycznych i zabezpieczających, spięcia czy wyciek substancji stosowanych w elektrotechnice, pożary i wybuchy, ryzyka środowiskowe i wiele innych. Do ich odpowiedniej oceny potrzebna jest nie tylko szeroka wiedza, ale także szczegółowa analiza dotychczasowych ryzyk związanych z morską energetyką wiatrową na świecie.

W Niemczech i Europie Środkowo-Wschodniej, czyli jednych z największych rynków ubezpieczeń tego typu, ponad połowa roszczeń dotyczyła uszkodzeń kabli (53%), a kolejne pod względem były awarie turbin (20%). Jednocześnie to właśnie uszkodzenie kabli stanowi ponad 80% kosztów szkód w tym sektorze. Ich zepsucie może powstawać w wielu momentach, poczynając od transportu, przez układanie, na eksploatacji i przypadkowych kolizjach kończąc. Zdarzenia te pociągają za sobą wielomilionowe straty w morskiej elektrowni wiatrowej, ponieważ awaria kabli może potencjalnie spowodować wyłączenie z eksploatacji całej sieci turbin.

Nowe technologie i nowe wyzwania?

Choć nowe technologie przynoszą wymierne korzyści, to wiele z nich istnieje na tyle krótko na rynku, że siłą rzeczy uznane zostają jako obarczone większym ryzykiem. Mówimy tu m.in. wielofunkcyjnych farmach wiatrowych, (które poza energią elektryczną wytwarzają również wodór), systemy łączności nowej generacji czy nawet oparte na dronach możliwości konserwacji urządzeń.

Kolejnym znaczącym wyzwaniem mogą być rosnące rozmiary turbin wiatrowych (w ciągu 20 lat urosły z ok. 70 do nawet 260 m), które przekładają się bezpośrednio na wzrost ryzyka. Wzrosła też średnica wirników, a tym samym ich moc. Choć powszechne są turbiny o mocy do 9 MW, to najnowsze modele osiągają nawet 18 MW. Co istotne, nowe rozwiązania technologiczne dostarczyły do tej pory za mało danych, żeby odpowiednio oszacować idące z nimi ryzyko, a brak odpowiednich informacji bez wątpienia przekłada się na wyższe koszty ubezpieczenia takich technologii.

Sprawdzone rozwiązania z rynków zagranicznych

Brokerzy działający w międzynarodowych strukturach mają dziś zdecydowaną przewagę w tej stosunkowo nowej na polskim rynku gałęzi ubezpieczeń. Exito Broker od 2022 roku jest częścią międzynarodowej PIB Group, które działa na 9 rynkach Europy i Bliskiego Wschodu. Dzięki stałej współpracy ze specjalistami z rynków zagranicznych posiadającymi wieloletnie doświadczenie w ubezpieczeniach morskich farm wiatrowych, możemy proponować szerszy wachlarz sprawdzonych rozwiązań dla naszych klientów. Wymiana wiedzy z czołowymi ekspertami daje nam dostęp do rozwiązań, które z powodzeniem zdają egzamin na globalnych rynkach. Ta wiedza i skonsolidowana siła płynąca ze współpracy z uznanymi partnerami pomagają nam przygotować polisę w taki sposób, żeby jak najlepiej zabezpieczała interesy klienta, przy jednoczesnej optymalizacji związanych z nią kosztów.

Exito Broker Sp. z o.o. może dokonać szczegółowej analizy warunków ubezpieczenia i doradzić w doborze najkorzystniejszych rozwiązań dla wszystkich rodzajów działalności dla przedsiębiorstw, które będą prowadzić prace związane z morską energetyką wiatrową – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Tekst przygotowany przez zespół Biura Ubezpieczeń Morskich i Stoczniowych exito Broker sp. z o.o.
Kontakt: +48 22 211 16 70, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter