Inne

8 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów, który ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy od nich zależni, bez względu na to, gdzie mieszkamy. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej poznać i zrozumieć morskie ekosystemy.

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Jednak, by nadal mogły spełniać swoje funkcje, potrzebują działań z naszej strony. Jak mógłby wyglądać hipotetyczny pakt między Oceanem a ludźmi?

Niebieska żywność

Woda zajmuje ponad 70 proc. powierzchni naszej planety. Pochodzące z niej pożywienie, określane jest mianem niebieskiej żywności. Ryby, owoce morza, skorupiaki i glony stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych źródeł białka. Mogą być pozyskiwane przy stosunkowo niewielkim wpływie na środowisko, a przy tym są pełne składników odżywczych! Na świecie poławia się ponad 2200 gatunków dziko żyjących ryb i owoców morza – jest więc w czym wybierać!

Należy jednak pamiętać, że wzrost konsumpcji niebieskiej żywności, powoduje rosnącą presję na nasze morza i oceany. Globalne przełowienie to, obok zmiany klimatu i zanieczyszczenia plastikiem, jeden z najpoważniejszych problemów. Z roku na rok coraz więcej stad jest przełowionych: problem ten dotyczy już ponad 35% światowych zasobów ryb.

Czas na nasze działania!

Aby chronić ekosystemy morskie nie trzeba wielkich czynów. Wystarczy ograniczyć ilość zużywanego plastiku, ze starannością segregować śmieci, a podczas zakupów do sklepowego koszyka wrzucać produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC, który gwarantuje, że pochodzą one z połowów, prowadzonych z poszanowaniem oceanów i ich różnorodności biologicznej.

Światowy Dzień Oceanów to doskonała okazja, by każdy z nas podjął swoje zobowiązanie na rzecz oceanów i zadbał o to, by morskie ekosystemy pozostały zdrowe i tętniące życiem także w przyszłości.

Morska edukacja dla każdego

Z okazji Światowego Dnia Oceanów organizacja pozarządowa MSC organizuje kampanię pod hasłem „Czas na pakt z Oceanem”, zachęcając Polaków do pogłębiania wiedzy na temat ekosystemów morskich, lepszego poznania zagrożeń, z jakimi mierzą się oceany świata oraz podejmowania odpowiedzialnych wyborów konsumenckich.

Wiedząc jak ważna jest edukacja najmłodszych, MSC przygotowało specjalne materiały edukacyjne dostępne online, które pomogą dzieciom lepiej zrozumieć podwodny świat. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami na Facebooku i Instagramie MSC Polska.

8 czerwca to także idealny moment, by odkrywać tajemnice podmorskiego świata w ogrodach zoologicznych i placówkach edukacyjnych w całej Polsce. Tego dnia na pierwsze osoby, które podadzą hasło „MSC – chroń morza i oceany” czekają bezpłatne wejściówki. W wybranych ogrodach będzie można także zobaczyć wystawę edukacyjną MSC oraz odebrać bezpłatne materiały edukacyjne.

• Zoo Warszawa
• Zoo Kraków
• Zoo Chorzów
• Zoo Zamość
• Hydropolis we Wrocławiu
• Akwarium Gdyńskie
• Fokarium Dolina Charlotty pod Słupskiem

Więcej informacji TUTAJ

rel (MSC Polska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.293 4.3798
EUR 4.5515 4.6435
CHF 4.708 4.8032
GBP 5.2434 5.3494

Newsletter