Inne

Żaglowiec Dar Młodzieży przypłynął do Sztokholmu, aby w weekend uczestniczyć w Dniach Dziedzictwa Polskiego. W piątek na pokładzie statku odbyły się uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja z udziałem szwedzkich polityków i dyplomatów akredytowanych w Szwecji.

Święto Konstytucji 3 Maja jest wyjątkową okazją do refleksji nad prawem niepodległego państwa do samostanowienia - podkreśliła w przemówieniu ambasador RP w Sztokholmie Joanna Hofman, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Temat Ukrainy podjęła w swoim wystąpieniu również wiceprzewodnicząca szwedzkiego parlamentu Julia Kronlid z partii Szwedzcy Demokraci.

Wspólnie z Polską nadal będziemy wspierać Ukrainę, odbudowę kraju oraz reformy - zapewniła.

Kronlid podziękowała Polakom za przyjęcie milionów uchodźców wojennych z Ukrainy. Szwedzka polityk w szczególności pozdrowiła mieszkańców Małopolski, regionu, którego przedstawiciele na Darze Młodzieży promują w Sztokholmie atrakcje turystyczne.

Wśród gości na przyjęciu zorganizowanym przez ambasadę RP w Sztokholmie na pokładzie żaglowca był m.in. ambasador Ukrainy w Sztokholmie Andrij Płachotniuk.

Trójmasztowa fregata Dar Młodzieży, która zacumowała przy nabrzeżu wyspy Soedermalm obok muzeum fotografii Fotografiska, w sobotę oraz w niedzielę zostanie udostępniona zwiedzającym. Swoje oferty będą prezentować Polska Organizacja Turystyczna, LOT oraz Polferries.

Do Sztokholmu Dar Młodzieży zawinął poprzednio w 2014, 2007, 2002 i 1991 roku.

W sobotę w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa organizacje polonijne oraz harcerze organizują piknik rodzinny oraz bieg na 1791 metrów w Jaerfaella pod Sztokholmem. W niedzielę w kościele św. Jakuba w Sztokholmie odprawione zostanie nabożeństwo w intencji ojczyzny.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk
Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter