Inne

PGE Dystrybucja udostępniła sternikom mapy szlaków żeglownych z naniesionymi liniami energetycznymi. To kontynuacja ubiegłorocznej kampanii służącej poprawie bezpieczeństwa żeglarzy na Mazurach i Suwalszczyźnie - podała spółka.

Dzięki przygotowanym mapom chcemy zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na czujność oraz rozwagę przy korzystaniu z wakacyjnych sportów wodnych w pobliżu linii energetycznych – podkreślił cytowany w informacji prasowej Jacek Płoński, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Białystok.

Dodał, że pomimo wielu prowadzonych przez spółkę inwestycji i ciągłego ograniczania liczby skrzyżowań sieci energetycznej napowietrznej z drogami wodnymi, wciąż jest wiele miejsc, gdzie należy uważać i stosować się do znaków, przepisów i dobrych praktyk żeglarskich.

Mapy szlaków żeglownych z naniesionymi liniami energetycznymi dostępne są na stronie PGE Dystrybucja.

Spółka zwróciła uwagę, że żeglarze zwykle mają świadomość ryzyka, jakie niesie próba przepłynięcia z podniesionym masztem pod linią dystrybucyjną, jednakże zdarzają się przypadki niestosowania do znaków znajdujących się wzdłuż szlaków wodnych. W ubiegłym roku PGE Dystrybucja rozpoczęła kampanię informacyjną wśród żeglarzy i turystów wypoczywających na terenie północno-wschodniej Polski, aby poprawić bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad jeziorami - przypomniano.

W ramach kampanii wykonano wyraźne oznaczenie skrzyżowań dróg żeglownych z liniami energetycznymi oraz udostępniono mapy najważniejszych szlaków wraz z potencjalnymi zagrożeniami. Przygotowane mapy są istotną informacją dla sterników, aby mogli zawczasu przygotować się do złożenia masztu - bez narażania załogi na ewentualne ryzyko porażenia prądem - zaznaczono w informacji.

Od wielu lat białostocki oddział PGE Dystrybucja realizuje inwestycje służące bezpieczeństwu wypoczywających nad akwenami wodnymi. Tylko w Rejonie Energetycznym Ełk przez ostatnie 10 lat spółka przeniosła kable pod powierzchnię wody lub wymieniła na izolowane ok. 15 linii przecinających zbiorniki wodne, kanały i rzeki m.in. w Ełku, Węgorzewie, Piszu, Orzyszu, Giżycku, Mikołajkach czy Rynu. Do 2025 roku zaplanowano modernizację 20 kolejnych odcinków linii kolizyjnych dla ruchu żeglarskiego - podano.

autorka: Agnieszka Libudzka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9559 4.0359
EUR 4.2796 4.366
CHF 4.4937 4.5845
GBP 4.9968 5.0978

Newsletter