Jak powiększyć mieszkanie bez przeróbek budowlanych i funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń? Wystarczy zdać sobie sprawę z kilku podstawowych praw, rządzących światem dobrze zagospodarowanych wnętrz.
Bez zbędnych ozdobników
Odpowiedni dobór elementów wyposażenia pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń, zapewniając mieszkańcom swobodę poruszania się. Dostępny metraż da się korzystnie zagospodarować stawiając na przedmioty łączące w sobie różne funkcje. Kanapy z funkcją spania albo praktyczny stół, będący w stanie zastąpić biurko, to przykłady rzeczy, które wypełniają liczne zadania. Dzięki nim ograniczona zostaje liczba obiektów, zajmujących niepotrzebnie miejsce. W efekcie więcej przestrzeni pozostaje do dyspozycji domowników. W mniejszych lokalach warto zrezygnować ze zbędnych ozdób. Nadmiar przedmiotów może okazać się przytłaczający. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są lekkie meble ażurowe.
Wykończenie ma znaczenie
Barwy ścian odgrywają znaczącą rolę w tworzeniu klimatu pomieszczenia oraz wpływają na odbiór jego powierzchni. Jasne kolory nie tylko rozjaśnią pokój, ale czynią go wizualnie większym. Przykładowo, pionowe pasy na tapecie w połączeniu z sufitem o jasnym odcieniu sprawią, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Z kolei pasy poziome są w stanie optycznie je wydłużyć. W przypadku aranżacji słabo doświetlonych przestrzeni najistotniejszą kwestię stanowi zapewnienie dostępu wystarczającej ilości światła do pomieszczenia. Powierzchnia okien w pomieszczeniu powinna stanowić nie mniej niż 1/8 metrażu podłogi. Jeśli jednak wymiana okien nie wchodzi w grę, w ciemnych pomieszczeniach warto zastosować jasne kolory ścian. W oknach można zamontować rolety lub firany, które nie są zdobione bogatym wzorem.
Każde wnętrze jest inne
Przy adaptacji poddasza za cel warto postawić sobie uzyskanie efektu otwartej przestrzeni. Pomocne w tym zakresie okażą się lekkie, przesuwne ścianki działowe. Umożliwiają one swobodne aranżowanie rozkładu pomieszczeń – bardziej przestrzennego w dzień i kameralnego na czas snu. Wiszące żyrandole dodatkowo zabierają cenną przestrzeń. Lepiej stosować oświetlenie punktowe lub liniowe, które świetnie komponuje się ze stromizną dachu. Problemy z powierzchnią łazienki może rozwiązać odpowiedni wybór armatury. Wanny i kabiny prysznicowe o niestandardowych kształtach umożliwiają dopasowanie ich do rozkładu pomieszczenia. Kompakty z pionowym odpływem dają się umieścić bliżej powierzchni ściany.
Wisząca miska ustępowa może z kolei zostać zamontowana na ukrytym w ścianie stelażu. Funkcję bidetu jest w stanie przejąć kompakt ze specjalną deską, zawierającą armaturę bidetową, co skutecznie zaoszczędzi miejsce. Brodzik zlicowany z podłogą, ograniczony wyłącznie przezroczystą szybą, nie będzie zmniejszał przestrzeni ciasnej łazienki.
Niektórych rozwiązań nie można zastosować w specyficznych typach pomieszczeń. Dlatego już na etapie wyboru mieszkania na sprzedaż Gdynia rynek wtórny czy domu, należy brać pod uwagę, jak chcemy je zagospodarować.