Inne

Jak powiększyć mieszkanie bez przeróbek budowlanych i funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń? Wystarczy zdać sobie sprawę z kilku podstawowych praw, rządzących światem dobrze zagospodarowanych wnętrz.

Bez zbędnych ozdobników

Odpowiedni dobór elementów wyposażenia pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń, zapewniając mieszkańcom swobodę poruszania się. Dostępny metraż da się korzystnie zagospodarować stawiając na przedmioty łączące w sobie różne funkcje. Kanapy z funkcją spania albo praktyczny stół, będący w stanie zastąpić biurko, to przykłady rzeczy, które wypełniają liczne zadania. Dzięki nim ograniczona zostaje liczba obiektów, zajmujących niepotrzebnie miejsce. W efekcie więcej przestrzeni pozostaje do dyspozycji domowników. W mniejszych lokalach warto zrezygnować ze zbędnych ozdób. Nadmiar przedmiotów może okazać się przytłaczający. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są lekkie meble ażurowe.

Wykończenie ma znaczenie

Barwy ścian odgrywają znaczącą rolę w tworzeniu klimatu pomieszczenia oraz wpływają na odbiór jego powierzchni. Jasne kolory nie tylko rozjaśnią pokój, ale czynią go wizualnie większym. Przykładowo, pionowe pasy na tapecie w połączeniu z sufitem o jasnym odcieniu sprawią, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Z kolei pasy poziome są w stanie optycznie je wydłużyć. W przypadku aranżacji słabo doświetlonych przestrzeni najistotniejszą kwestię stanowi zapewnienie dostępu wystarczającej ilości światła do pomieszczenia. Powierzchnia okien w pomieszczeniu powinna stanowić nie mniej niż 1/8 metrażu podłogi. Jeśli jednak wymiana okien nie wchodzi w grę, w ciemnych pomieszczeniach warto zastosować jasne kolory ścian. W oknach można zamontować rolety lub firany, które nie są zdobione bogatym wzorem.

Każde wnętrze jest inne

Przy adaptacji poddasza za cel warto postawić sobie uzyskanie efektu otwartej przestrzeni. Pomocne w tym zakresie okażą się lekkie, przesuwne ścianki działowe. Umożliwiają one swobodne aranżowanie rozkładu pomieszczeń – bardziej przestrzennego w dzień i kameralnego na czas snu. Wiszące żyrandole dodatkowo zabierają cenną przestrzeń. Lepiej stosować oświetlenie punktowe lub liniowe, które świetnie komponuje się ze stromizną dachu. Problemy z powierzchnią łazienki może rozwiązać odpowiedni wybór armatury. Wanny i kabiny prysznicowe o niestandardowych kształtach umożliwiają dopasowanie ich do rozkładu pomieszczenia. Kompakty z pionowym odpływem dają się umieścić bliżej powierzchni ściany.

Wisząca miska ustępowa może z kolei zostać zamontowana na ukrytym w ścianie stelażu. Funkcję bidetu jest w stanie przejąć kompakt ze specjalną deską, zawierającą armaturę bidetową, co skutecznie zaoszczędzi miejsce. Brodzik zlicowany z podłogą, ograniczony wyłącznie przezroczystą szybą, nie będzie zmniejszał przestrzeni ciasnej łazienki.

Niektórych rozwiązań nie można zastosować w specyficznych typach pomieszczeń. Dlatego już na etapie wyboru mieszkania na sprzedaż Gdynia rynek wtórny czy domu, należy brać pod uwagę, jak chcemy je zagospodarować.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter