Inne

Crew Transfer Vessel to statek do transportu pracowników na morskie farmy wiatrowe. We wtorek, 31 stycznia odbył się chrzest tej wyjątkowej jednostki. Dlaczego wyjątkowej? Bo to symulator szkoleniowy opracowany przez gdyńską firmę Centrum Nowych Kompetencji.

W ciągu kilku najbliższych dekad, gdy realizowane będą duże projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, niezbędny będzie wyszkolony personel, który wesprze ten segment branży morskiej. Pomóc ma w tym nowoczesny symulator.

Dzięki niemu skipperzy dowożący personel na farmy wiatrowe, a także serwisanci, ekipy ratunkowe i inni ludzie morza, będą mogli przećwiczyć sytuacje podwyższonego ryzyka, które zdarzają się na otwartym morzu. Składa się on z fotela skippera z pulpitem i lekkiej obudowy wykonanej z trwałej sklejki.

Przy okazji grantu na badania i rozwój, jaki otrzymaliśmy na badanie modelu zachowań skipperów podpływających do turbin wiatrowych w czasie ich budowy, obsługi i serwisowania, zbudowaliśmy cały program. W rezultacie, w sposób skuteczny, tani i ekologiczny przetrenujemy osoby już w jakimś stopniu związane z gospodarką morską. W warunkach wirtualnej rzeczywistości będą one mogły przećwiczyć niebezpieczne sytuacje, które mogą wystąpić w ich codziennym życiu – powiedział Tomasz Lisiecki, prezes Centrum Nowych Kompetencji w Gdyni.

Matką chrzestną symulatora została Małgorzata Bartosik, wiceszefowa Wind Europe z Brukseli, najważniejszej organizacji europejskiej zrzeszającej interesantów energetyki wiatrowej.

(…) Jestem przekonana, że będzie to miało szersze znaczenie dla gospodarki morskiej, bo przecież dzisiaj w każdej branży, a w szczególności tych, które są wysoko specjalistyczne, mierzymy się przede wszystkim z niedoborem rąk do pracy, a w szczególności z niedoborem rąk dobrze wyszkolonych. Jeśli zatem powstaje nam nowe narzędzie, które jest nie tylko innowacyjne, ale też małe, zgrabne, lekkie, łatwe do zastosowania, przez to ogranicza czas i koszty szkolenia, możemy liczyć na to, że zwiększy się ten pul kadry, którą można zatrudniać. A dzisiaj przy rozwoju tego wszystkiego, co dzieje się na morzu, przy rozwoju energetyki wiatrowej, różnego rodzaju innych biznesów to jedna z podstawowych potrzeb – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

AL, Gdynia.pl

+1 chrzest symulatora
Skoro jest matka chrzesna, to musi też być ksiądz z kropidłem.Najlepiej biskup. I butelką szampana w ten symulator-łup .Jak się bawić to się bawić....
03 luty 2023 : 13:38 kczaplik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.375 4.4634
EUR 4.6524 4.7464
CHF 4.7168 4.812
GBP 5.3164 5.4238

Newsletter