Inne

Zakończyła się budowa wrót sztormowych na rzece Tudze. Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego i okolic przed powodzią pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego - poinformowało we wtorek Ministerstwo Infrastruktury.

W komunikacie resortu infrastruktury przekazano, że w ramach zadania wykonano wrota sztormowe, budynek sterowni wraz z instalacjami oraz trzy nowe przepusty na kanale Pryżnik wraz z odbudową toru kolei wąskotorowej nad jednym z nich.

"Powstała również budowla przerzutowa, która ma za zadanie odprowadzenie - w okresach zamknięcia wrót sztormowych - nadmiaru naturalnego przepływu wód rzeki Tugi poprzez kanał Pryżnik i koryto Linawy do przepompowni Chłodniewo. Budowla przerzutowa została zaprojektowana jako żelbetowa wieża przelewowa z 5 światłami o szerokości 1 m każde, z zamknięciami ruchomymi. Ponadto wykonano nowy odcinek kanału o długości ok. 100 m łączącego budowlę przelewową z istniejącym kanałem Pryżnik" - dodano.

Jak poinformowano, zadanie zrealizowano w ramach II etapu projektu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław".

"Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego oraz terenów położonych między miastem a wrotami przeciwpowodziowymi przed powodzią pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego" - wskazał resort infrastruktury.

"Nowe wrota sztormowe ochronią przed powodzią 18 tysięcy osób zamieszkujących na obszarze 100 kilometrów kwadratowych, zarówno w Nowym Dworze Gdańskim, jak i sąsiednich miejscowościach" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

W komunikacie wyjaśniono, że wybudowane wrota sztormowe są konstrukcją żelbetową z dwoma światłami w formie stalowych wrót pracujących o szerokości 6,5 m każde, z jednym zamknięciem.

"Wrota będą zamykane automatycznie po osiągnięciu poziomu 0,6 m n.p.m na Szkarpawie. Całkowity czas automatycznego zamykania obu skrzydeł wrót wynosi ok. 24 minuty, czas zamykania wrót przy pracy ręcznej szacowany jest na ok. 32 minuty. Ponadto możliwe będzie sterowanie pracą wrót z panelu zainstalowanego w budynku sterowni" - przekazano.

Dodano, że sterowanie otwieraniem kolejnych świateł budowli przelewowej będzie automatyczne.

"Pierwsze światło otworzy się przy osiągnięciu poziomu wody w rzece Tudze wynoszącym 0,65 m. Przy dalszym wzroście poziomu wody w rzece automatycznie będą otwierane kolejne światła, aż do osiągnięcia całkowitego przepływu wody do kanału Pryżnik na poziomie 3,5 m³/s" - napisano. 

Dariusz Sokolnik 

Nowe wrota przeciwsztormowe
Nowe wrota przeciwsztormowe
Nowe wrota przeciwsztormowe
Nowe wrota przeciwsztormowe
Nowe wrota przeciwsztormoweNowe wrota przeciwsztormoweNowe wrota przeciwsztormoweNowe wrota przeciwsztormowe

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4713 4.5617
EUR 4.6419 4.7357
CHF 4.715 4.8102
GBP 5.4019 5.5111

Newsletter