Inne

Flisacy z całego kraju dopłynęli do Włocławka, gdzie w piątek późnym popołudniem ruszyła szósta edycja Festiwalu Wisły. To największy w tej części Europy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych. Organizatorzy przekonują, że na drewnianych łajbach da się pływać niezależnie od stanu wody.

"Mamy szósty Festiwal Wisły. Po raz kolejny pokazujemy, że to wspaniała rzeka, której nie należy się bać, tylko należy korzystać. Drewniane łodzie są tego symbolem. Są symbolem potęgi Polski w złotym wieku. Były w naszej historii zawsze. Niezależnie, czy Wisła jest wyższa, czy też niższa - na drewnianych łodziach się tego nie boimy. W średniowieczu zdarzało się, że ta rzeka była jeszcze niższa, a pływano nią" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy imprezy Jacek Kiełpiński.

Już w sobotę kilkudziesięciu śmiałków przepłynie we Włocławku Wisłę wpław. "Wisła jest czysta, nie należy się jej bać. Mamy nadzieję, że nie spotka jej nigdy coś tak złego, jak Odrę" - mówił Kiełpiński.

Flisacy z całego kraju przekonywali ludzi w każdym wieku, że nie należy bać się rejsów tradycyjnym łodziami. Chętnych na nieodpłatne bilety nie brakowało, a do łajb ustawiały się długie kolejki.

"Najlepszym sposobem na pierwsze zaprzyjaźnienie się z Wisłą jest niewątpliwie krótka przejażdżka wiślaną łodzią, płaskodenną jednostką, z której kontakt z rzeką jest bezpośredni, bliski, prawdziwy. Czujesz wiatr na twarzy, słońce na swoim ciele. Praktycznie możesz dotknąć wody, gdy przechylisz się troszkę za burtę. Zobaczysz, że świat z perspektywy rzeki wygląda zupełnie inaczej. Te brzegi nagle zmieniają się diametralnie. Widzisz zielone zarośla, piękne wiślane piaszczyste wyspy. Gra światła, gra cienia, błękitne chmury. To jest coś, w czym można się zakochać. Trzeba tylko spróbować" - przekonywał Michał Konopa z łodzi "Mieszko" z Warszawy.

Przez cały dzień goście festiwalu mogli korzystać ze stanowisk edukacyjnych prezentujących dawne rzemiosła i zawody m.in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich. Wzięciem cieszyły się także targi nadwiślańskich produktów wiślanych. Te elementy programu pozostaną niezmienne przez cztery dni. W sobotę festiwal bawi jeszcze we Włocławku, a w niedzielę i w poniedziałek w Toruniu.

Pierwszy dzień wielobarwnego wydarzenia przybliżającego ludziom Wisłę i tradycje z nią związane zwieńczył znanego w Europie holenderskiego szantowego zespołu Pyrates. 

Tomasz Więcławski  

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter